pix
Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

​Gün İçerisinde Yorgun mu Hissediyorsunuz?

​Gün İçerisinde Yorgun mu Hissediyorsunuz?
Gün içerisindeki koşturmalar, yoğunluk yorgunluğu da beraberinde getiriyor. Bu yorgunluğun sebepleri içerisinde hormon salgılarındaki değişim, hava sıcaklığı gibi birçok nedeni vardır, ancak tartışmasız ki beslenme bunlar arasında en öne çıkan sebeptir.

Hangi Besinleri Tüketmeliyim?

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve yorgunluğa karşı savaşmakta bize yardımcı olacak vitamin ve mineraller ile öğünlerimizi desteklemek büyük önem taşır. Stresi azaltmak için B grubu vitaminlerinin, antioksidan etkilerinden dolayı vücudumuzun zararlı çevresel etkilere karşı koruyuculuğunu artırması için C vitaminlerinin, kaslar üzerinde rahatlatıcı etkisi bulunan magnezyumun ve yorgunluğun azalması için potasyumun yeterli alınıp alınmadığı gözden geçirilmelidir.
Hangi Besinleri Tüketmeliyim
Gün içerisinde enerjimizi ve motivasyonumuzu koruyabilmek için güne her gün farklı bir kahvaltı ile başlayalım. Her gıda farklı besin öğeleri içerir ve metabolizmanızı farklı derecelerde aktive eder. Rahatlatıcı etkisi olan serotonin hormonumuzun salgılanmasına yardımcı olan kepeği ayrılmamış tahıllardan yapılan ekmekleri veya tam tahıllı kahvaltılık gevrekleri çeşitlendirmek için kullanabiliriz. Besin tüketme sindirim sistemimizi aktive ettiği için sabah yapacağımız dengeli bir kahvaltı metabolizmamızın çalışmasını sağlayarak, sabah yorgunluğumuzu atmamıza destek olur.
güne her gün farklı bir kahvaltı ile başlayalım
Gün içerisinde çay, kahve tüketimini artması su tüketiminizin yeterince olmamasına neden oluyor. Bu da yorgunluk belirtilerini artırıyor. Gün içerisinde 2,5-3lt. su tüketmeyi ihmal etmeyin!

Vitamin Eksiklikleri Yorgunluğa Sebep Oluyor Mu?

B12 eksikliğine dikkat! Yeterinde B12 alamamamız, unutkanlığın yanı sıra halsizlik ve yorgunluğada neden olmaktadır. Bu nedenle 6 ayda bir mutlaka B12 düzeylerinizi ölçtürün ve eksikliğini tamamlayın. B12 eksikliği aynı zamanda yağlanma eğiliminizi artıracaktır, tamamlamanız önemli :)
Vitamin Eksiklikleri Yorgunluğa Sebep Oluyor Mu
Yorgunluğuna etkisi olabilecek bir başka neden ise D vitamini eksikliğidir. D vitaminin en temel kaynağı güneş ışığıdır. Kışın kapalı ortamlarda bulunmamız ve azalan güneş ışığı D vitamini alımımızı engellemektedir. Bu nedenle vücutta D vitamininin en yüksek olduğu dönem Eylül ayı, en düşük olduğu dönemse Mart ayıdır. D vitamini eksikliğinde halsizlik, yorgunluğun yanında sırt ve eklem ağrıları görülebileceği unutulmamalıdır.

Yorgunluğun ilacı EGZERSİZ!
Yorgunluğun ilacı EGZERSİZ
Canlanmak için hareket etmenin tam zamanı! Spor olarak açık havada yapılan hızlı tempolu bir yürüyüş, sabahları yapılacak 15 dakikalık egzersizler güne zinde başlamamızı sağlayacaktır. Zaman bulamıyorum diyenler, telefonla görüşürken bile adımlarsanız günlük hareketinizi artırmış olacaksınız, bu da canlanmanız için yeterli olacak:)

Dyt. Mine BİLGE