Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Grip Tedavisinde Doğal Antibiyotikler

Grip Tedavisinde Doğal Antibiyotikler
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Havaların soğuması ile bağışıklık sistemimizin zayıflaması hastalıklara yakalanma oranımızın artmasına sebep olur. Soğuk havalarla çevremizde hapşıran, öksüren kişi sayısının artmasının da etrafımızın virüslerle dolmasına yol açtığı söylenebilir. Bulaşıcı olan bu virüslerin sizi de yatağa düşürmemesi için virüslere karşı savaşınızı mutfakta başlatmalısınız.

Peki gribe ne iyi gelir? Mutfağımızda neleri eksik etmeyelim? Gribe iyi gelen bitkiler nelerdir, gelin beraber inceleyelim.

  • Griple savaş sırasında bol su içmek, toksinlerin vücuttan atılması için en kolay ve doğal çözümdür. Hastalıkla beraber gelen bulantılar sıvı alımını da engelleyebilmektedir. Suyu direkt tüketemiyorsanız ıhlamur, ekinezya çayı gibi içecekleri de tercih edebilir ya da suyunuzu renklendirerek daha kolay tüketebilirsiniz.
  • Sarımsakta bulunan allicin adlı güçlü antioksidan, vücudu serbest radikallerden koruyarak bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Doğal antibiyotik olarak bilinen sarımsağın kokusundan çekiniyorsanız, çiğ yerine pişmiş halini yemeklerinizde kullanmayı ihmal etmeyin.
  • Kuşburnu meyvesinin 100 gramında, 1 kase portakalın içerdiği kadar C vitamini bulunur. Özellikle grip durumunda tüketirseniz, solunum yollarınızı rahatlatacak ve öksürüğün azalmasına yardımcı olacaktır. 

  • Zencefil de antienflamatuar etkisi sayesinde doğal olarak ağrı ve iltihaplanmayı azaltıcı etki gösterir, bağışıklık sistemini güçlendirir. Günde 2-3 defa 2 yemek kaşığı iyi parçalanmış zencefil tüketmenin, grip ve soğuk algınlığında iyileşme sürecini hızlandırıcı etkisi bulunduğunu göstermiştir. 1/4 parça zencefili rendeleyip suyunu sıkın ve içerisine birkaç damla limon damlatıp bu suyu için, ilk etapta tadı acı gelen bu sıvının bir süre sonra sizi rahatlattığını fark edeceksiniz. 
  • Kivi güçlü antioksidanların başında gelir ve C vitamini içeriği yüksektir.
  • Antioksidan içeriği zengin olan soğangilleri grip zamanında ve hastalıktan korunmak için bolca tüketmelisiniz. Pırasa, kırmızı, beyaz ve mor lahana, brokoli, karnabahar, taze ve kuru soğanı sofranızdan eksik etmeyin.

Annelerimiz hastalandığımızda çorba için ocağın altını boşuna açmıyor. Soğuk kış günlerinin de vazgeçilmezi çorba, iştahsızlıkta ve vitamin içeriğinin yüksekliği sayesinde grip tedavisinde en büyük destekçimizdir. Keyifle tüketebileceğiniz çorba tariflerimize Gurme Tarifler bölümünden kolayca ulaşabilirsiniz. 

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim