Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Grip Tedavisinde Doğal Antibiyotik

Grip Tedavisinde Doğal Antibiyotik
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Havaların soğuması bağışıklık sistemimizin zayıflaması ve dolayısıyla hastalıklara yakalanma oranımızın artmasına sebep olur. Üstüne çevremizde hapşıran, öksüren kişi sayısının artmasının, etrafımızın virüslerle dolmasına yol açtığı söylenebilir. Bulaşıcı olan bu virüslerin sizi de yatağa düşürmemesi için gribe karşı savaşınızı mutfakta başlatın! 

Gribe ne iyi gelir? Mutfağımızda neleri eksik etmeyelim, gribe iyi gelen bitkiler nelerdir? Gelin beraber inceleyelim,

Sarımsak

Sarımsakta bulunan allicin adlı güçlü antioksidan, vücudu serbest radikallerden koruyarak bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı oluyor. Doğal antibiyotik olarak bilinen sarımsağın kokusundan çekiniyorsanız, çiğ yerine pişmiş halini yemeklerinizde kullanmayı ihmal etmeyin.

Su

Griple savaş sırasında bol su içmek, toksinlerin vücuttan atılması için en kolay ve doğal çözümdür. Hastalıkla beraber gelen bulantılar sıvı alımını da engelleyebilmektedir. Suyu direkt tüketemiyorsanız ıhlamur, ekinezya çayı gibi içecekleri de tercih edebilir ya da suyunuzu renklendirerek daha kolay tüketebilirsiniz. 

Kuşburnu 

Kuşburnu meyvesinin 100 gramında, 1 kase portakalın içerdiği kadar C vitamini bulunduğunu biliyor muydunuz? Özellikle grip durumunda tüketirseniz, solunum yollarınızı rahatlatacak ve öksürüğün azalmasına yardımcı olacaktır. 

Zencefil 

Doğal antibiyotik olarak nitelendirebileceğimiz bir başka bitki de zencefildir. Antienflamatuar etkisi sayesinde doğal olarak ağrı ve iltihaplanmayı azaltıcı etkisi olan zencefil, bağışıklık sisteminizin güçlenmesine de yardımcıdır. Yapılan çalışmalar, günde 2-3 defa 2 yemek kaşığı iyi parçalanmış zencefil tüketmenin, grip ve soğuk algınlığında iyileşme sürecini hızlandırıcı etkisi bulunduğunu göstermiştir. 

1/4 parça zencefili rendeleyip suyunu sıkın ve içerisine birkaç damla limon damlatıp bu suyu için, ilk etapta tadı acı gelen bu sıvının bir süre sonra sizi rahatlattığını fark edeceksiniz. 

Kivi

Güçlü antioksidanların başında gelen ve C vitamini içeriği yüksek olan kivi, kış aylarının vazgeçilmez meyvesidir. 

Soğan

Antioksidan içeriği zengin olan soğangilleri grip zamanında ve hastalıktan korunmak için bolca tüketmelisiniz. Pırasa, kırmızı, beyaz ve mor lahana, brokoli, karnabahar, taze ve kuru soğanı sofranızdan eksik etmeyin.

Çorba

Annelerimiz hastalandığımızda çorba için ocağın altını boşuna açmıyor :) Soğuk kış günlerinin de vazgeçilmezi çorba, iştahsızlıkta ve vitamin içeriğinin yüksekliği sayesinde grip tedavisinde en büyük destekçimizdir. Keyifle tüketebileceğiniz çorba tariflerimize Gurme Tarifler bölümünden kolayca ulaşabilirsiniz. 

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim