Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Ginseng Bitkisinin Faydaları

Ginseng Bitkisinin Faydaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Latince'de  "panax" olarak anılan ginseng bitkisinin isim anlamı tedavi eden, dayanıklı ve çok yıllık bitkidir. Çin tıbbının en meşur bitkilerinden olan ginseng, ekildikten 3-9 sene sonrasında kullanılabilmektedir ve yaprakları tercih edilse de en etkili kısmı kökleridir. Gelin şimdi gingsengin faydalarına bakalım:

Ginseng bitkisinin en çok bilinen özelliliği, özellikle erkeklerde cinsel isteği artırıcı afrodizyak etkisidir. Diğer bir gözde etkisi ise yaşlanma karşıtı oluşudur. Cildinizde biriken serbest radikalleri uzaklaştırarak zararlı etkilerini yok eder. Ayrıca, kolajen üretimini destekleyerek cildinizi güzelleştirir. Antioksidan özelliği sayesinde ciltteki ölü hücrelerin atılmasına yardımcı olur. Parlak ve sağlıklı bir cilde kavuşmanızı sağlar. Antioksidan içeriğinin yüksek olması aynı zamanda, bağışıklık sisteminizin güçlenmesini destekleyerek sizi hastalıklara karşı korur ve vücuttaki toksik maddelerin atılmasına yardımcı olur. 

Kan şekeri dengesine yardımcı olur. Ancak bazı araştırmalar, açlık kan şekeri seviyesinin düşmesine neden olabileceğini göstermektedir. Eğer diyabet hastasıysanız ve ilaç kullanıyorsanız ginseng tüketimi için mutlaka hekiminize danışmanızı öneririz. 

Merkezi sinir sistemi üzerindeki etkileri sayesinde zihinsel ve fiziksel stres bağlantılı hastalıkların azalmasında etkili olan ginseng; konsantrasyon eksikliği, depresyon ve kaygı gibi rahatsızlıkların giderilmesine de yardımcı olur ve hafızayı güçlendirir.  

Ratlar üzerinde gerçekleştirilen araştırmalara göre ginseng bitkisinin, prostat, mide, böbrek, karaciğer, kalınbağırsak, beyin ve akciğer kanserlerine karşı etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Prostat kanseri oluşturulmuş hayvanlarda kanserin gelişimini engellemiştir.

Bu mucizevi bitki aynı zamanda, açlık hissini bastırarak tokluk hissetmenize yardımcı olur. Bunun yanı sıra metabolizma hızlandırıcı etkisi de vardır. 

Ginseng nedir sorusunu sizler için cevapladık, sağlıklı beslenmeyle ilgili merak ettiğiniz tüm konulara, Diyetisyen Köşesi'nden ulaşabilirsiniz :)

 

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim