Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Gece Yemek Yeme Sendromu Nasıl Önlenir?

Gece Yemek Yeme Sendromu Nasıl Önlenir?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Gün boyunca az yiyor, gece eve geldiğiniz zaman gündüz yediklerinizden çok daha fazla yemeye başlıyor, geceleri yatağınızdan kalkıp kendinizi mutfakta buluyorsanız, gece yeme sendromu ile karşı karşıyasınız demektir. Bu durumun üstesinden gelmezseniz sürekli kilo alımı, ardından da obezite kaçınılmaz olur!

Yapılan araştırmalar gece yemek yeme sendromu ile karşı karşıya kalanların gün içerisinde çok yoğun ve stresli olduklarını gösteriyor. Stres ile beraber artan kortizol hormonu açlık ataklarınızı tetikler. Günün koşturması ve zamansızlık sebebiyle gün içerisindeki besin alımını sınırlandırırken iş bitip eve geldikten sonra önüne geçemediğiniz bir yemek yeme nöbeti ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu ataklarla baş etmenin ilk kuralı stres yönetimini başarmaktır. 

Salatalık, domates, yeşillikler gibi çiğ sebzeler, aldığınız enerji değerini düşürecek ve lif içerikleri sayesinde uzun süre tok kalmanıza yardımcı olacaktır. En azından bir hafta boyunca besin alma isteğinize karşı direnmeniz oldukça önemlidir. Bir süre sonra bu istek ortadan kalkacaktır.

Akşam atıştırmalıkların artması, gün içerisinde düzensiz öğün almanızdan kaynaklanabilir. Özellikle öğle ve akşam yemeği arasında öğün tüketmemeniz, gece atıştırma ihtiyacınızın artmasına neden olabilir. Bu ara öğünde protein ve karbonhidrat dengenizi sağlayacağınız, meyve ile süt veya yoğurt ile galeta yanında bir parça peynir, gece bir şeyler atıştırma hissinizin azalmasına yardımcı olacaktır. 

Gün içerisinde protein almayı ihmal etmemeniz de açlık hissinizi dengeleyecektir. Yumurtalı peynirli bir kahvaltı, güne daha dengeli başlamanızı sağlayacak, gece açlıklarını kontrol altına almaya destek olacaktır. 

Akşam yemeğinden sonra tüketimlerinizi kontrol edebilmek için kendinize mutlaka bir uğraş bulun. Yemek tek odak noktanız olmayacağı için besin alımlarınız azalacaktır. Bu saatlerde yürüyüş yapmanız iyi bir alternatif olabilir. 

Gece acıkmak ve bir şeyler tüketme ihtiyacı kan şekeri düzensizliğinden kaynaklanabileceği gibi %90’a yakını psikolojik temelli olabilir. Özellikle belirli saatlerde uyanıp tok olsanız bile atıştırıyorsanız, yüksek ihtimalle bu durum psikolojiktir. En kısa zamanda destek almanız önemlidir.

Uykusuzluk da gece yemek yeme ataklarınızı tetikleyebilir. Deliksiz bir uykunun püf noktalarını öğrenerek uykusuzluk probleminizi giderebilirsiniz :)

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim