Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Gece Yemek Yeme Sendromu Nasıl Önlenir?

Gece Yemek Yeme Sendromu Nasıl Önlenir?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Gün boyunca iştahsız ve olabildiği kadar az yiyor, gece eve geldiğiniz zaman gündüz yediklerinizden çok daha fazla yemeye başlıyor, geceleri uykunuzdan kalkıp kendinizi mutfakta buluyorsanız, “Gece Yeme Sendromu” ile karşı karşıyasınız demektir. Bu durumun üstesinden gelemezseniz sürekli kilo alımı, ardından da obezite kaçınılmaz olur!

Yapılan çalışmalar, gece yemek yeme sendromu ile karşı karşıya kalanların gün içerisinde çok yoğun ve stresli olduklarını gösteriyor. Stres ile beraber artan kortizol hormonu açlık ataklarınızı tetikler. Günün koşturması ve zamansızlık, gün içerisindeki besin alımını sınırlandırırken, iş bitip eve geldikten sonra önüne geçemediğiniz bir yemek yeme nöbeti ile karşı karşıya kalabilirsiniz ve gece yemek yemek kaçınılmaz olur. Bu ataklarla baş etmenin ilk kuralı stres yönetimini başarmaktır. Kendi kendinize yönetemiyorsanız mutlaka bir psikologdan destek almanız gerekir.

Uzun süre boyunca gece bir şeyler atıştıran, yatmadan önce bir şeyler tüketip dolu mide ile uyuyanlar için bu durum alışkanlığa dönüşmüş olabilir. Ayrıca salatalık, domates, yeşillikler gibi çiğ sebzeler hem aldığınız enerji değerini düşürecek hem de lif içerikleri sayesinde uzun süre tok kalmanıza yardımcı olacaktır. En azından bir hafta boyunca besin alma isteğinize karşı direnmeniz oldukça önemli. Bir süre sonra bu istek ortadan kalkacaktır.

Gün İçerisinde Yeterli ve Dengeli Beslenmeye Dikkat 

Akşam atıştırmalıkların artması, gün içerisinde düzensiz öğün almanızdan kaynaklanabilir. Özellikle öğle ve akşam yemeği arasında öğün tüketmemeniz, gece atıştırma ihtiyacınızın artmasına neden olabilir. Bu ara öğünde protein ve karbonhidrat dengenizi sağlayacağınız, meyve ile süt veya yoğurt ile galeta yanında bir parça peynir, gece bir şeyler atıştırma hissinizin azalmasına yardımcı olacaktır. Gün içerisinde protein almayı ihmal etmemeniz de açlık hissinizi dengeleyecektir. Yumurtalı peynirli bir kahvaltı, güne daha dengeli başlamanızı sağlayacak, gece açlıklarını kontrol altına almaya destek olacaktır. Akşam yemeğinden sonra ise tüketimlerinizi kontrol edebilmek için kendinize mutlaka bir uğraş bulun! Yemek tek odak noktanız olmayacağı için besin alımlarınız azalacaktır. Bu saatlerde yürüyüş yapmanız iyi bir alternatif olabilir. 

Unutmayın ki uykudan uyanıp yemek yiyenler için durum daha da kritiktir. Gece acıkmak ve bir şeyler tüketme ihtiyacı kan şekeri düzensizliğinden kaynaklanabileceği gibi %90’a yakını psikolojik temelli olabilir. Özellikle kurulmuş saat gibi belirli saatlerde uyanıp tok olsanız bile atıştırıyorsanız, yüksek ihtimalle bu durum psikolojiktir. En kısa zamanda destek almanız önemli! 

Son olarak, uykusuzluk da gece yemek yeme ataklarınızı tetikleyebilir. Deliksiz bir uykunun püf noktalarını öğrenerek uykusuzluk probleminizi giderebilirsiniz :)

Dyt. Mine BİLGE SEFACI

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim