Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Gebelik Şekeri Nedir, Nasıl Kontrol Edilmeli?

Gebelik Şekeri Nedir, Nasıl Kontrol Edilmeli?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Günümüzde %2-5 oranında görülmektedir. Özellikle ailesinde diyabet geçmişi bulunanların, fazla kiloluların ve daha önceden sorunlu hamilelik geçirenlerin bu tabloyla karşılaşma riski daha yüksek.

Gebelik Şekerinin Riskleri Neler?

Diyabetik gebeliklerde bebekte bazı anomalilerin görülme riski artıyor. Ayrıca normalden iri bebek gelişiyor ve sezaryen kaçınılmaz hale geliyor. Gebelik boyunca şeker düzeyleri ne kadar normal seyrederse bebekte anomali gelişme riski o kadar azalıyor. Yine diyabetik annelerde yüksek tansiyon, zehirlenme, düşük ve erken doğum gibi durumlar normal gebeliklere göre daha sık görülüyor.

Gebelik Şekerine Sahip Anneler İçin Beslenmenin Önemi

Hekim kontrolüyle gestasyonel diyabet takibi yapılması, tanı sonrasında doğru tedavi uygulaması oldukça önemlidir. Ayrıca bir diyetisyenle kan şekerini kontrol altına alabilecek beslenme programı planlanmalı. Son yapılan araştırmalar, beslenme ve egzersizin gebelik diyabetin kontrolü üzerinde etkili olduğunu vurgulamaktadır.

Gebelik diyabetinde, günlük alınması gereken enerji dağılımı diyabetik annenin özelliklerine göre belirlenmeli.

Diyabetli Annelerin Dikkat Etmesi Gereken 6 Altın Kurala Birlikte Göz Atalım

1) Karbonhidratı tamamen kesmek yerine doğru adresten alın; tam tahıl taneleri, kepekli pirinç, kepekli makarna, bulgur ve yulaf gibi.

2) Kan şekerinin ani dalgalanmaları önlemek için de posadan zengin gıdalar tercih edin! Meyve suyu yerine meyvelerin kendisini tüketmeye çalışın, salataları sofranızdan eksik etmeyin.

3) Kan şekerinizi denge altında tutmak için ara öğünlerinizi ihmal etmeyin. 2-3 aralıklarla sağlıklı atıştırmalıklar tüketin.

4) Karbonhidrat kaynaklarını öğrenin, karbonhidrat tüketirken yanına protein eklemeyi ihmal etmeyin.

5) Hekiminiz müsaade ederse yürüyüşleri ihmal etmeyin ve aşırı kiloyla doğuma gitmemeyi hedefleyin.

6) Mutlaka bir beslenme uzmanı eşliğinde size özel, rahatlıkla uygulayabileceğiniz beslenme programı planlayın.

Rafinera ile diyetisyenimize sorun köşemizden dilediğiniz konuda yardım alabilir, hamilelikte beslenme önerilerimize göz atabilirsiniz.

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim