Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Gebelik Şekeri Nedir?

Gebelik Şekeri Nedir?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Gebelik şekeri yalnızca gebelikte ve gebeliğin son dönemlerinde ortaya çıkan, gebelerin ortalama %5’ inde görülen önemli bir sağlık sorunudur. Özellikle ailesinde diyabet geçmişi bulunanların, fazla kiloluların ve daha önceden sorunlu hamilelik geçirenlerin gebelik şekeri ile karşılaşma riski daha yüksek.

Gebelik şekeri belirtileri olmasa bile tüm anne adayları gebeliklerinin 24. ve 28. haftalarında (yani diyabet gelişme riskinin en yüksek olduğu dönemde) şeker hastalığı tarama testine (oral glukoz tolerans testine) tabi tutulurlar.

Peki gebelik şekerinin riskleri nelerdir? Diyabetik gebeliklerde bebekte bazı anomalilerin görülme riski artıyor. Ayrıca normalden iri bebek gelişiyor ve sezaryen kaçınılmaz hale geliyor. Gebelik boyunca şeker düzeyleri ne kadar normal seyrederse bebekte anomali gelişme riski o kadar azalıyor. Yine diyabetik annelerde yüksek tansiyon, zehirlenme, düşük ve erken doğum gibi durumlar normal gebeliklere göre daha sık görülüyor.

Hekim kontrolüyle gestasyonel diyabet takibi yapılması, tanı sonrasında doğru tedavi uygulaması oldukça önemlidir. Son yapılan araştırmalar, beslenme ve egzersizin gebelik diyabetin kontrolü üzerinde etkili olduğunu vurgulamaktadır. Gebelik diyabetinde, günlük alınması gereken enerji dağılımı diyabetik annenin özelliklerine göre belirlenmeli. Ayrıca bir diyetisyenle kan şekerini kontrol altına alabilecek beslenme programı planlanmalı. Şimdi gelin diyabetli annelerin dikkat etmesi gereken altın kurallara birlikte göz atalım:

  • Karbonhidratı tamamen kesmek yerine doğru adresten alın. Tam tahıl taneleri, kepekli pirinç, kepekli makarna, bulgur ve yulaf gibi ürünler tüketin.
  • Kan şekerinin ani dalgalanmaları önlemek için de posadan zengin gıdalar tercih edin. Meyve suyu yerine meyvelerin kendisini tüketmeye çalışın, salataları sofranızdan eksik etmeyin.
  • Kan şekerinizi denge altında tutmak için ara öğünlerinizi ihmal etmeyin. 2-3 saat aralıklarla sağlıklı atıştırmalıklar tüketin.
  • Karbonhidrat kaynaklarını öğrenin, karbonhidrat tüketirken yanına protein eklemeyi ihmal etmeyin.
  • Hekiminiz müsaade ederse yürüyüşleri ihmal etmeyin ve aşırı kiloyla doğuma gitmemeyi hedefleyin.
  • Mutlaka bir beslenme uzmanı eşliğinde size özel, rahatlıkla uygulayabileceğiniz beslenme programı planlayın.

Hamilelik bir mucize, ne olursa olsun keyfini çıkartmayı unutmayın. Hamilelikte beslenme önerilerimiz de bir başka blog yazımızda :)

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim