Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Folik asit nedir ve neden gereklidir?

Folik asit nedir ve neden gereklidir?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Folik Asit Nedir?
Yetişkinden, çocuğa, gebeden, yaşlıya kadar herkes için önemli vitaminlerin başında olan folik asit, DNA sentezinin gerçekleşmesinde, hücre yapımında ve çoğalmasında önemli vitaminlerin başında gelir. Folat ya da B9 vitamini olarak da bilinir.

Folik Asit Neden Gereklidir?
Folik asit yetersizliğinde büyüme geriliği, üreme güçlüğü ve kansızlık görülür. Yine folik asit yetersizliği koroner kalp hastalıkları için risk oluşturmaktadır. Kalp hastalığı riski taşıyan bireylerinde günlük folik asit alımlarına dikkat etmeleri gerekir.

Hamilelikte Folik Asit Neden Önemli?

Folik asitten yetersiz beslenen gebelerin bebeklerinde nöral tüp defekti görülebilmektedir, bu nedenle son yıllarda gebelere folik asit destekleri kullanılması mutlak hale gelmiştir. Gebeliğin ilk 28. gününe kadar yetersiz folik asit tüketimi; düşük doğum ağırlıklı bebeklere, nöral tüp defekti gibi sinir sistemi hastalıklarına ve annede de megaloblastik anemiye neden olmaktadır. Bu nedenle gebe kalmak isteyen anne adaylarının gebe kalmadan en az 1 ay öncesinden doktor kontrolünde folik asit takviyesi kullanmaları önerilir.

Folik Asit Eksikliği Nasıl Anlaşılır?
Vücutta yeterli miktarda folik asit bulunmadığında baygınlık, düzensiz kalp atışları (çarpıntı), baş ağrısı, kulak çınlaması, iştah kaybı, kansızlık, unutkanlık, aşırı yorgunluk, baş dönmesi, nefes darlığı gibi belirtiler görülebilir.

Folik asit düzeyi düşük kişilerde, depresyon da daha sık görülmektedir. Seratonin hormonu yetersiz olarak kişilerde folik asit oranı da genellikle düşük olarak görülmektedir.

Folik Asit Hangi Besinlerde Bulunur ve Nasıl Tüketilmelidir?

En çok yeşil yapraklı sebzelerde bulunan folik asit yanlış pişirme yöntemleri nedeniyle de kayba uğramaktadır. Isı etkisiyle kolayca parçalanan folik asit ışığa karşıda duyarlıdır. Birçok vitaminde olduğu gibi pişirme suyuna geçtiği için pişirme suyunun atılmaması oldukça önemlidir. Pişirme suyunun atılması %90 oranında kayıp görülür. Kısa süreli az suda bekleterek hazırlama folik asit kaybını azaltır. Folik asidin etkin olabilmesi için C vitamini gereklidir. Yeterince C vitamini alınmadığında da folik asit eksikliği görülebilir. Yetişkin bir kişinin günlük folik asit gereksinimi 400 mcg kadardır. Gebelik döneminde ihtiyaç artar ve 600 mcg alınması gerekir.

Hamilelikte sağlıklı ve doğru beslenmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

Dyt. Mine Bilge

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim