Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Folik asit nedir ve neden gereklidir?

Folik asit nedir ve neden gereklidir?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Yetişkinden çocuğa, gebeden yaşlıya kadar herkes için önemli vitaminlerden biri olan folik asit, DNA sentezinin gerçekleşmesinde, hücre yapımında ve çoğalmasında önemli vitaminlerin başında gelir. Folat ya da B9 vitamini olarak da bilinir. 

Yetişkin bir kişinin günlük folik asit gereksinimi 400 mcg kadardır. Yetersizliğinde büyüme geriliği, üreme güçlüğü ve kansızlık görülür. Yine folik asit yetersizliği koroner kalp hastalıkları için de risk oluşturmaktadır. Kalp hastalığı riski taşıyan bireylerin günlük folik asit alımlarına dikkat etmeleri gerekir. 

Peki folik asit eksikliği nasıl anlaşılır? Vücutta yeterli miktarda folik asit bulunmadığında baygınlık, düzensiz kalp atışları (çarpıntı), baş ağrısı, kulak çınlaması, iştah kaybı, kansızlık, unutkanlık, aşırı yorgunluk, baş dönmesi, nefes darlığı gibi belirtiler görülebilir. Serotonin hormonu yetersiz olan kişilerde folik asit oranı genellikle düşüktür. Yeterince C vitamini alınmadığında da folik asit eksikliği görülebilir.

Folik asit hangi yiyeceklerde vardır sorusuna verilecek en iyi cevap ise yeşil yapraklı sebzeler olacaktır. Ayrıca mercimek, turunçgiller, avokado, tahıllı ekmek gibi gıdalar folik asiti zengin besinlere örnektir. Birçok vitaminde olduğu gibi folik asit de pişirme suyuna geçtiği için, pişirme suyunun atılmaması önemlidir. Kısa süreli az suda bekleterek hazırlama yöntemi folik asit kaybını azaltır. 

Bebek gelişimi içinde çok önemli yeri olan folik asit vücutta protein sentezi, hücre çoğalması ve kemik iliğinin görevini eksiksiz yerine getirmesi gibi işlevlerde bulunur. Bu sebeple gebelik döneminde 600 mcg alınması gerekir. 

Folik asitten yetersiz beslenen gebelerin bebeklerinde nöral tüp defekti görülebilmektedir. Gebeliğin ilk 28. gününe kadar yetersiz folik asit tüketimi; düşük doğum ağırlıklı bebeklere, nöral tüp defekti gibi sinir sistemi hastalıklarına ve annede de megaloblastik anemiye neden olmaktadır. Bu nedenle gebe kalmak isteyen anne adaylarının gebe kalmadan en az 1 ay öncesinden doktor kontrolünde folik asit takviyesi kullanmaları önerilir.

Hamilelikte sağlıklı ve doğru beslenmek için blog yazımıza göz atabilirsiniz.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim