Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Fiziksel Aktivite, Egzersiz ve Spor Kavramları

Fiziksel Aktivite, Egzersiz ve Spor Kavramları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Fiziksel aktivite, egzersiz ve spor kavramları aynı olarak algılansa da, aslında bu kavramlar arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır.

Yürüme, koşma, sıçrama, yüzme, bisiklete binme, çömelme-kalkma, kol ve bacak hareketleri, baş ve gövde hareketleri gibi temel vücut hareketlerinin tümünü ya da bir kısmını içeren çeşitli spor dalları, dans, oyun ve gün içerisindeki aktiviteler fiziksel aktivite olarak kabul edilebilirler.

Egzersiz ise düzenli ve tekrarlı vücut hareketlerini içeren fiziksel aktivitelerdir. 3 farklı egzersiz tipi vardır:

  1. Aerobik egzersiz: Vücut ağırlığı ile yapılan ve süreklilik addeden egzersizlerdir. Kalp ve akciğerleri kuvvetlendirir. Bolca oksijen kullanır ve kalori yaktırır. (Örneğin: yürüyüş, bisiklet, yüzme, tenis)
  2. Dirençli ve ağırlıklı kuvvetlendirme egzersizleri: Bacaklar, kollar, göğüs ve karın bölgesine ait geniş kas gruplarının çalıştıran aktivitelerdir. Bu tip egzersizler kaldırma, hareket ettirme ve taşımaya yönelik kaslarınızı geliştirir, vücudunuzdaki kas yüzdesini artırır. (Örneğin: çocuk taşıma, serbest ağırlıklar kullanma, ağırlık aletleri) 
  3. Denge ve germe egzersizleri: Uzanma, germe, eğilmeye yönelik eklemlerin hareketlerini arttırıran egzersizlerdir. Bu egzersizler, kas boyunu uzatır, kas gerginliğini azaltır ve yaralanmaları önler. Daha az kalori yaktırırlar. (Örneğin: yoga, hafif germe vb)

Spor ise insanların ferdi veya toplu olarak, fiziki, ruhi ve düşünme kabiliyetini kendine ve bir rakibine karşı, önceden belirlenmiş bir düzen içinde başarı kazanmaya yönelik ve mücadele heyecanını yaşamak için yaptığı beden hareketlerinin bütününe verilen genel isimdir. Futbol, hentbol, voleybol, binicilik, kayak, avcılık, denizcilik, güreş, atletizm, basketbol gibi branşlar sporun çeşitli kollarıdır.

Harcanan enerji, egzersizin çeşidine, kişinin vücut ağırlığına ve aktivite şiddetine göre değişir. Orta şiddetteki fiziksel aktivite örnekleri olarak şunlar sıralanabilir:

45-60 dakika voleybol veya futbol

35 dakika hızlı tempolu yürüyüş,

30 dakika bisiklete binme,

20 dakika yüzme,

15 dakika ip atlama gibi sporlar

veya

45-60 dakika araba yıkama,

45-60 dakika cam veya yer silme,

30-45 dakika bahçe işi,

15 dakika merdiven çıkma.

Hareketsiz bir yaşam tarzı olanlar başlangıçta çok hafif egzersizlerle başlanmalı, egzersiz şiddeti kendi uyumuna göre artırılmalıdır.

Sağlığınız için siz de kendinize uygun bir fiziksel aktivite seçebilir veya egzersiz önerileri bölümümüzden yararlanabilirsiniz.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim