Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Fit Görünmek İçin 6 Kural!

Fit Görünmek İçin 6 Kural!
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Kararlı Olun!

Kilo vermek için kararlı olmak istiyorsanız kendinizi motive edecek bir neden bulun! Kan değerlerimi düzeltmeliyim! 'O kıyafetin içine gireceğim' gibi. Belirli kararlar vermek size netlik kazandırır ve başarıya ulaşmanız için motivasyonunuzu hep yüksek tutar.

Alışveriş Zamanı

Sakın aç karına alışverişe çıkmayın! Çünkü aç karına yapılan her alışveriş sizi yanlış besine yönlendirecektir. Alışveriş listesi yapın ve bunun dışına çıkmayın!

Et, tavuk gibi ürünleri tek pişirimlik porsiyonlar halinde hazırlatın. Süt, yoğurt, peynir gibi ürünleri yarım yağlı olarak tercih edin.

Mutfağınızı doğru gıdalar ile doldurursanız, sağlıklı beslenirsiniz ve kaçamak risklerini azaltırsınız. Besini tanımak ve miktar bilgileri için etiket okumayı atlamayın! Unutmayın sağlık markette başlar.

Sağlıklı Pişirin!

Her gün 1 çorba kaşığı kadar yağı azaltırsanız ayda yaklaşık 3000 kalori eksik almış olursunuz, bu da yılda 5 kg vermeniz anlamına gelir.

Doğru pişirme yöntemi kullanarak fit bir görünüm elde etmek çok kolay :) Sebzeleri pişirirken 1 kg sebze için 2 yemek kaşığı zeytinyağı yeterli olacaktır. Hepimizin bildiği ızgara veya buharda pişirme yöntemlerinin çok sağlıklı olduğunu söylemeye artık gerek yok sanırım.

Sokağa Çıkın, Hareket Edin!

Kilo verdikten sonra bırakacağınız değil hayatınız boyunca uygulayabileceğiniz egzersiz programına başlayın! 'Sabah erkenden yürürsek daha iyi oluyormuş', 'Gece yatmadan önce yürüyüş yapıp uyursak daha fazla yağ yakılırmış' gibi söylemlere kulak asmayın.

Sizin için uygun olan zaman aralığı seçin, bu sabahta olabilir, akşam üstüde! İlk etapta haftada 2-3 gün 45dk'lık yürüyüş yeterli olacaktır, ilerleyen zamanlarda temponuzu hızlandırarak yürüyüşünüzü 1 saate tamamlamaya çalışın.

B Planı Oluşturun Suçluluk Hissinden Kurtulun!

Beklenmedik ve diyetinizi sabote edecek durumlara karşı hazırlıklı olun. 'Diyet dışına çıkarsam akşam sadece meyve ve yoğurt yiyerek dengeleyeceğim' 'Yemeği dışarıda tüketecek olursak salata siparişi verebilirim.' 'Doğum günü organizasyonunda pasta yiyeceğim, ekstra 1 saat yürüyüş yaparak bunu dengeleyebilirim'.

Yapılan çalışmalar güvenli yiyecek planı oluşturduğunuzda hedefinize 3 kat daha hızlı ulaşabileceğinizi işaret ediyor. Planınızın olmaması nasıl olsa diyeti bozdum diyip kontrolünüzü kaybetmenize sebep olabilir.

Fit ve Sağlıklı Kalmanızı Sağlayan En Güçlü Antioksidan
Gülmek! Evet yanlış duymadınız, gülmek. Yapılan bir araştırmada gülmenin serotonin ve endorfin hormonunu artırması etkisiyle antioksidan etkisi gösterdiği işaret ediliyor. Yapılan başka araştırmalarda da endişe, kaygı, karamsarlık hissi yaşayan insanların daha hızlı yaşlanma belirtileri gösterdiği de yine kanıtlanmıştır.

Önce karar verip, kendimizi önemseyerek, sebze ve meyve ağırlıklı dengeli beslenip, düzenli egzersiz yaparak, üstüne de sadece içten gülerek sağlıklı ve fit kalmak mümkün.

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim