Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Fit Görünmek İçin 6 Kural!

Fit Görünmek İçin 6 Kural!
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Sağlıklı bir vücuda sahip olmak ve fit görünmek hepimizin ortak hedefi. Bazı püf noktalarına dikkat ederek sağlıklı beslenme yolunda doğru adımlar atmak mümkün. İşte fit olma yolunda önemli adımlar:

Kararlı olun! Kilo vermek için kararlı olmak istiyorsanız, kan değerlerimi düzeltmeliyim, o kıyafetin içine gireceğim gibi, kendinizi motive edecek bir neden bulun. Belirli kararlar vermek size netlik kazandırır ve başarıya ulaşmak için motivasyonunuzu hep yüksek tutar.

Alışverişlerinize dikkat edin! Sakın aç karnına gıda alışverişine çıkmayın. Çünkü aç karnına yapılan her alışveriş sizi yanlış besine yönlendirecektir. Alışveriş listesi yapın ve bunun dışına çıkmayın. Et, tavuk gibi ürünleri tek pişirimlik porsiyonlar halinde hazırlatın. Süt, yoğurt, peynir gibi ürünleri yarım yağlı olarak tercih edin. Mutfağınızı doğru gıdalar ile doldurursanız, sağlıklı beslenirsiniz ve kaçamak risklerinizi azaltırsınız. Gıdayı tanımak ve miktar bilgileri için etiket okumayı atlamayın! 

Sağlıklı pişirin! Her gün 1 çorba kaşığı kadar yağı azaltırsanız ayda yaklaşık 3000 kalori eksik almış olursunuz, bu da yılda 5 kg vermeniz anlamına gelir. Sebzeleri pişirirken 1 kg sebze için 2 yemek kaşığı zeytinyağı yeterli olacaktır. Hepimizin bildiği ızgara veya buharda pişirme yöntemlerinin çok sağlıklı olduğunu söylemeye gerek yok sanırım.

Hareket edin! Kilo verdikten sonra bırakacağınız değil hayatınız boyunca uygulayabileceğiniz egzersiz programına başlayın! Sizin için uygun olan zaman aralığı seçin. İlk etapta haftada 2-3 gün 45 dakikalık yürüyüş yeterli olacaktır, ilerleyen zamanlarda temponuzu hızlandırarak yürüyüşünüzü 1 saate tamamlamaya çalışın.

B planı oluşturun, suçluluk hissinden kurtulun! Beklenmedik ve diyetinizi sabote edecek durumlara karşı hazırlıklı olun. “Diyet dışına çıkarsam akşam sadece meyve ve yoğurt yiyerek dengeleyeceğim”, “Yemeği dışarıda tüketecek olursak salata siparişi verebilirim.”, “Doğum günü organizasyonunda pasta yiyeceğim, ekstra 1 saat yürüyüş yaparak bunu dengeleyebilirim.” gibi. Yapılan çalışmalar güvenli bir beslenme planı oluşturduğunuzda hedefinize 3 kat daha hızlı ulaşabileceğinizi işaret ediyor. 

En güçlü antioksidan gülmek! Yapılan bir araştırmada gülmenin serotonin ve endorfin hormonunu arttırmasıyla antioksidan etkisi gösterdiği işaret ediliyor. 

Kısacası önce karar verip, kendimizi önemseyerek, dengeli beslenip, düzenli egzersiz yaparak, üstüne de sadece içten gülerek sağlıklı ve fit kalmak mümkün. Yaşamımızın her döneminde dikkat etmemiz gereken sağlıklı beslenme önerileri bir başka blog yazımızda :)

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim