Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Etiket Oku, Sağlıklı Yaşa!

Etiket Oku, Sağlıklı Yaşa!
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Sağlıklı beslenmek için öncelikle tüketeceğimiz gıdayı bilinçli bir şekilde satın almamız gerekir. Etiket okumak doğru ürün seçmenin aslında en temel yoludur. Türkiye'de yapılan araştırmaların birçoğu, ürünlerin son kullanma tarihlerine bakma alışkanlığının tüketicilerde başladığını, ancak doğru besin seçimini belirleyen enerji değeri ve besin öğeleri etiketini okuma oranının oldukça düşük olduğunu belirtmektedir.

Peki o etiket bilgileri bize neler söylüyor? Besin öğesi etiketleri, o besin hakkındaki bütün bilgileri içerir; içeriğindeki kalori, karbonhidrat, yağ, protein, vitamin, mineral ve su gibi besin öğelerinin miktarlarını öğrenmemizi sağlar. Besin öğelerine ve aldığınız ürünün gramajına bakarak kaç kalori aldığınızı hesaplayabilirsiniz. 

İçindekiler listesi satın alacağınız besini oluşturan bütün hammaddeleri gösterir. Besinin içinde çok bulunandan az bulunana göre sıralanır. Besinin sağlıklı beslenmeye olan katkısını değerlendirebilmenizi ve almamanız gereken bir besin varsa bunu görmenizi sağlar.

Diyet posası(lif), probiyotik, prebiyotik, organik, zenginleştirilmiş (vitamin, mineraller ile), GI (glisemik indeksi) düşük ibareleri de daha sağlıklı besin seçmenize yardımcı olur. Bağırsak sağlığınızı düzenlemek için lif içeriği yüksek besin arıyorsanız lif kaynağı yazması yeterli olmayacaktır, yüksek lif ibaresinin bulunması gerekmektedir. Şimdi de bir taım özel ifadelere göz atalım:

  • Light ürünler orijinal veya benzer ürüne kıyasla enerji değerinin en az %25’i azaltılmış olan ürünlerdir.
  • Diyabetik ürünler diyabet tedavisine yardımcı olmak amacıyla ilave şeker yerine tatlandırıcı eklenen besinlerdir. Şeker yerine kullanılan tatlandırıcılar sebebiyle bazen değişen tat ve yapıyı koruyabilmek adına daha fazla yağ kullanılabilir. Bu nedenle enerji değeri düşük anlamı taşımazlar. 
  • Zenginleştirilmiş ürün ise besinlere daha sağlıklı olması amacıyla çeşitli besin öğelerinin eklendiğini ifade eder. Vitamin ve minerallerce zenginleştirilmiş kahvaltılık gevrekler, probiyotik yoğurtlar, C vitamininden zenginleştirilmiş meyve suları, iyotlu tuz gibi ürünler zenginleştirilmiş ürünlerdir.
  • UHT ibaresi ise sütün işlenme tekniğini belirtir. Pastörize üründe sadece hastalık yapıcı mikroorganizmalar yok edilmiştir, UHT sütte ise daha yüksek ısıda içindeki sütü bozabilecek olan her türlü mikroorganizma yok edilmiştir. Bu nedenle UHT sütler 3 ay boyunca kapalı olarak oda şartlarında saklanabilir.

Pastörize süt nedir sorusunun cevabına da bir başka blog yazımızdan da ulaşabilirsiniz:)

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim