Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Etiket Oku, Sağlıklı Yaşa!

Etiket Oku, Sağlıklı Yaşa!
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Sağlıklı beslenmek istiyorsak öncelikle kaliteli gıdayı tüketmek için bilinçli ürünü satın almamız gerekir. Her gün görüp de okunmayan etiketler doğru ürün seçmenin aslında en temel yolu!

Türkiye'de yapılan araştırmaların bir çoğu, ambalajların üzerinde yer alan son kullanma tarihlerine bakma alışkanlığının tüketiciler arasında hemen hemen oturmaya başladığını göstermekte, ancak yapılan araştırmalarda doğru besin seçimini belirleyen ''besin değeri bilgileri'' etiketini okuma oranının oldukça düşük olduğunu da belirtmektedir.

Etiketteki Bilgiler Bize Neler Söylüyor ?
Besin öğesi etiketleri o besinin hakkındaki bütün bilgileri içerir, içeriğindeki kalorisi, karbonhidrat, yağ, protein, vitamin, mineral ve su gibi besin öğelerinin miktarlarını öğrenmemizi sağlar. Çoğunlukla besin öğeleri etiketi ürünün 100 gramındaki değerlere göre yazılır, aldığınız ürünün gramajına bakarak kaç kalori aldığınızı hesaplayabilirsiniz. Diyet posası (lif), probiyotik, prebiyotik, organik, zenginleştirilmiş (vitamin, mineraller ile), GI (glisemik indeksi) düşük ibareleri daha sağlıklı besin seçmenize yardımcı olur. Bağırsak sağlığınızı düzenlemek için lif içeriği yüksek besin arıyorsanız lif kaynağı yazması yeterli olmayacaktır, yüksek lif ibaresinin bulunması gerekmektedir.


İçindekiler listesi satın alacağımız besini oluşturan bütün diğer besinleri ve üretimde eklenen katkı maddelerini gösterir. Besini oluşturan öğeler, genellikle besinin içinde çok bulunandan az bulunana göre sıralanır. Besinin dengeli beslenmeye olan katkısını değerlendirebilmeniz ve almamanız gereken bir besin varsa bunu içerip içermediğini öğrenmeniz açısından yardımcı olacaktır.

Light ürün nedir?
En sık yapılan hata light ürün yazıldığı zaman kalorisiz olduğu düşüncesine kapılmaktır. Light ürün orijinal veya benzer ürüne kıyasla enerji değerinin en az % 25 azaltılmış olan ürünler light yani diyet ürünlerdir.

Diyabetik ürün nedir?
Diyabetik ürün ile diyet/light ürünler en sık karıştırılan ürünlerdir. Diyabetik ürünler diyabet tedavisine yardımcı olmak amacıyla hazırlanmış şeker yerine tatlandırıcı eklenen besinlerdir. Şeker yerine kullanılan tatlandırıcılar nedeni ile bazen değişen tat ve yapıyı koruyabilmek adına daha fazla yağ kullanılabilir. Bu nedenle enerji değeri düşük anlamını taşımaz. Aynı şekilde diyet ürünler ile diğer özel tıbbi amaçlı besinler (çölyak hastaları için glutensiz, laktoz intoleranslı bireyler için laktozsuz gibi) karıştırılmamalıdır.

Zenginleştirilmiş ürün nedir?
Besinlere sağılığı korumak amacı ile çeşitli besin öğelerini üretim sırasında eklendiğini ifade eder. Vitamin ve minerallerce zenginleştirilmiş kahvaltılık gevrekler, probiyotik yoğurtlar, C vitamininden zenginleştirilmiş meyve suları, iyotlu tuz gibi ürünler zenginleştirilmiş ürünlerdir.

UHT- Pastörize süt farkı nedir?

Kafamızın karışmasına neden iki isim, arasındaki en büyük fark ise pastörizede sadece zararlı mikroorganizmaların yüksek ısıda yok edildiği, UHT besinin içerisindeki bütün mikroorganizmaların yüksek ısıda yok edildiğini ifade etmektedir. Bütün mikroorganizmaların yok edilmesi sütün ömrünü uzatmaktadır bu nedenli UHT sütler 3 ay boyunca kapalı olarak oda şartlarında saklanabilir.

Evde kaynattığınız sütün dibinin tutma ve hemen taşması sorununa sizler için çok kolay çözümler bulduk. Süt kaynatırken dibi tutmaması için ne yapılır? adlı yazımızdan püf noktalarımıza ulaşabilirsiniz.

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim