Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Emziren Anneler Yaz Aylarında Nelere Dikkat Etmeli ?

Emziren Anneler Yaz Aylarında Nelere Dikkat Etmeli ?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Anneler Su İçmeyi İhmal Etmeyin!

Artan sıcaklar ile kaybedilen su miktarının artması süt salınımını olumsuz yönde etkileyebilmekte. Sütü artıran en önemli besin sudur. Bu nedende günde en az 2,5 lt su tüketilmesi gerekiyor. Süt, ayran, kefir emziren annenin yeteri kadar kalsiyum almasına destek olurken aynı zamanda sıvı alımını da artırmakta. Yine taze meyve suları günlük almanız gereken vitamin miktarını da dengeliyor.

Süt Yapar Diye Tükettikleriniz Size Sadece Kilo Olarak Dönmesin!

Halk arasında süt yapsın diye anneye bol bol tükettirilen şerbet, tahin, pekmez, baklava gibi tatlılar süt yapımına yardımcı olmaz!!! Sadece annenin kilo almasına yardımcı olur.

Bu nedenle yüksek oranda yağ ve şeker içeren tatlılardan uzak durmanız emziklilik döneminde alınan kiloların önüne geçecektir. Bebeğini emziren anne ne iki kişilik yemeli, ne de kendini uzun süre aç bırakıp çok az yemeli. Emziren anneler eski vücut ağırlıklarına dönmek için acele etmemeliler. Gebelik sırasında önerilenden fazla kilo alınmışsa her ay 2 kilo kaybetmek normaldir.

Beslenmede Çeşitliliği Sağlamak Önemli!

Emziren annelerin tüm besin gruplarından dengeli bir şekilde alması gerekiyor. Değişik besin gruplarından beslenmeye ve öğün aralarında sağlıklı atıştırmalar yapmaya özen göstermek bebeğiniz için süt yapımınızı arttıracaktır. Vitaminlerden zengin sebze ve meyveler diyette her öğün olmalıdır. Yeşil mercimek, brokoli, roka, ıspanak, pazı, dereotu siyah üzüm (çekirdekleri ile birlikte tüketebilirsiniz), yumurta ve balık tercih edebilir, süt, yoğurt ve peynir alımınızı sık ve düzenli hale getirebilirsiniz. Havuç, yeşil yapraklı sebzeler, kayısı gibi besinleri, beslenme programınızda sık bulundurmalısınız. Fakat kesin olarak yapılmaması gereken bir şey var ise o da kısa sürede hızlı kilo vermeyi vaat eden şok diyetler ve bunu kısa yoldan sağlayacak ilaçlar kullanmamaktır. Bunlar hem bebeğinize zarar verebilir hem de uzun vadede geri döndürülemeyecek rahatsızlıkların kaynağı olabilir. Vitamin alımınıza dikkat etmeli, özellikle D vitamininin besinlerde yüksek oranda bulunmadığını düşünürsek ve ancak güneş ışınlarının doğrudan cilde yansıması ile sağlanabilmesi gerçeği düzenli olarak güneşe çıkma aktivitesini ihmal etmeden özen göstermeniz gerektiğini söyleyebiliriz.

Dyt. Mine Bilge

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim