Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Emziren Anneler Yaz Aylarında Nasıl Beslenmeli?

Emziren Anneler Yaz Aylarında Nasıl Beslenmeli?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Artan sıcaklar ile birlikte yaz mevsimi kendini hissettirmeye başladı. Yaz mevsiminde yeni doğum yapmış ve emziren annelere birkaç tavsiyemiz var.

Su içmeyi ihmal etmeyin. Artan sıcaklarla birlikte kaybedilen su miktarının artması süt salınımını olumsuz yönde etkileyebilir. Anne sütünü artıran besinlerin başında su gelir. Bu nedenle günde en az 2,5 lt su tüketilmesi gerekiyor. Süt, ayran, kefir emziren annenin yeteri kadar kalsiyum almasına destek olurken aynı zamanda sıvı alımını da artırır. Yine taze meyve suları sıvı desteğinin yanı sıra günlük almanız gereken vitamin miktarını dengeler.

Süt yapsın diye yediklerinizle şişmanlamayın. Halk arasında süt yapsın diye anneye bol bol tükettirilen şerbet, tahin, pekmez, baklava gibi tatlılar anne sütü yapımına yardımcı olmaz, sadece kilo almanıza sebep olur. Yüksek oranda yağ ve şeker içeren tatlılardan uzak durmanız emziklilik döneminde alınan kiloların önüne geçecektir. Bebeğini emziren anne beslenmesinin altın kuralı: ne iki kişilik yemeli, ne de kendinizi uzun süre aç bırakıp çok az yemelisiniz. 

Emziren annelerin tüm besin gruplarından dengeli bir şekilde alması gerekir. Değişik besin gruplarından beslenmeye ve öğün aralarında sağlıklı atıştırmalar yapmaya özen göstermek bebeğiniz için süt yapımınızı arttıracaktır. 

Vitaminlerden zengin sebze ve meyveler emziren anne diyetinde her öğün olmalıdır. Yeşil mercimek, brokoli, roka, ıspanak, pazı, dereotu siyah üzüm (çekirdekleri ile birlikte tüketebilirsiniz), yumurta ve balık tercih edebilir. Süt, yoğurt ve peynir alımınızı sık ve düzenli hale getirmelisiniz. Havuç, yeşil yapraklı sebzeler, kayısı gibi besinleri, beslenme programınızda sık bulundurmalısınız. 

Beslenme dışında D vitamini oranınıza da dikkat etmelisiniz. D vitamini besinlerde yüksek oranda bulunmaz. Ancak güneş ışınlarının doğrudan cilde yansıması ile üretilir. Düzenli olarak güneşe çıkmayı unutmayın.

Fakat kesin olarak yapmamanız gereken bir şeyler var ise o da kısa sürede hızlı kilo vermeyi vaat eden şok diyetler ve bunu kısa yoldan sağlayacak ilaçları kullanmaktır. Bunlar hem bebeğinize zarar verebilir, hem de uzun vadede geri döndürülemeyecek rahatsızlıkların kaynağı olabilir. Emziren anneler zayıflamak için acele etmemeliler. Gebelik sırasında önerilenden fazla kilo alınmışsa her ay 2 kilo kaybetmek normal ve yeterlidir.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim