Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Ekmek Yemekten Korkmayın

Ekmek Yemekten Korkmayın
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Kilolarınızdan kurtulmanız demek ekmekten kaçınmanız ve kesinlikle ekmek yememek demek değildir. Kilolarınızdan kurtulurken de elbette ekmek yiyebilirsiniz.

Ekmek Tok Tutarak İştah Kontrolünü Sağlar ve Kilo Verdirir!

Ekmek iştah kontrolü sağlar, acıkma sıklığınızı dengeler, tokluk hissi sağlar ve kan şekerinizi dengeler. Ekmek yiyerek tatlı ihtiyacınızı da kontrol altına almış olursunuz. Tam tahıllı ekmek içeren diyetin diyet lif oranı yüksek olduğu için acıkmayı geciktirir, uzun süre tok kalmanızı sağlar. Yani ekmek kilo aldırmaz, aksine kilo kaybettirir.

Diyet Yaparken Ekmek Yememek Doğru Mu?

Dünya sağlık örgütü beslenme programlarını planlarken karbonhidratların, gün içinde alınması gereken enerjinin çok büyük bir kısmını, %55-60’ını karşılamasını önermektedir. Doğru oranlarla oluşturularak hazırlanmış bu diyetlerden, yarar sağlayacağınızı düşünerek kısıtlanan tahıllar sonucunda gün içinde aldığınız karbonhidrat miktarını düşürmüş, böylece farkında olmadan yağ ve protein oranını yükseltmiş oluyorsunuz. Bu durumsa ağırlık kaybınızda etkili olsa da vücut yağ oranınızın yükselmesine yol açarak tüm çabaları boşa çıkarıyor.

Uzun süre boyunca ekmek tüketmemek, vücudun ihtiyacı olan glikozu elde edebilmek için kaslarını yakmana sebep olacaktır. Yani ekmek tüketmeyenler kaslarını yemeye başlar.

Tam tahıllı, tam buğday ve çavdar ekmeklerinin glisemik indeksi düşük ve diyet lifi yüksek olduğundan zayıflama diyetlerinde mutlaka bulunmalı. Ayrıca ekmek kilo kaybederken cilt elastikiyetinizi korumaya yardımcı olur. Düzenli tam buğday, çok tahıllı, yulaf ve çavdar ekmekleri tüketimi karın çevresi yağlanmasını azaltır. Kalorisi düşük bir besin olan ekmek çok kısa sürede enerji metabolizmasına katılıp enerjiye çevrilir.

Ekmek Yerine Ne Yenilebilir?

Ekmek bir tahıl grubu yiyecektir. Diğer tahıllarla değişiklik yapılarak tüketilebilir. Bir dilim ekmek yerine 2-3 yemek kaşığı pilav – makarna özellikle de bulgur pilavı ya da yarım paket bisküvi yenilebilir. Ekmek veya pilav yemek istemezseniz, bir kase çorba da içebilirsiniz.

Ama bu alternatiflerin yerine ekmeği seçerseniz; daha fazla lif, B vitamini ve mineral alırsınız. Tok kalma süreniz uzar, üstelik ekmek yağ içermez.

Ekmek deyince bir çoğumuzun aklına ilk önce tost gelir. Rafinera’dan sizler için gurme tarif olan diyet tostun patlıcanlı halini de deneyin.

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim