Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Ekmek Yemekten Korkmayın

Ekmek Yemekten Korkmayın
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Kilolarınızdan kurtulurken de ekmek yiyebilirsiniz! Karbonhidrat içeren gıdalar arasında olan ekmek tok tutarak iştah kontrolü sağlar, acıkma sıklığınızı ve kan şekerinizi dengeler. Ekmek yiyerek tatlı ihtiyacınızı da kontrol altına almış olursunuz. Özellikle tam tahıllı ekmek diyet lif oranı yüksek olduğu için acıkmayı geciktirir, uzun süre tok kalmanızı sağlar. Yani ekmek kilo aldırmaz, doğru miktarda tüketilirse aksine kilo kaybetmenize yardımcı olur.

Peki diyet yaparken ekmek yememek sağlıklı mı? Dünya sağlık örgütü beslenme programlarını planlarken karbonhidratların, gün içinde alınması gereken enerjinin çok büyük bir kısmını, %55-60’ını karşılamasını önermektedir. Doğru oranlarla hazırlanmış bu diyetlerden, yarar sağlayacağınızı düşünerek kısıtlanan tahıllar sonucunda gün içinde aldığınız karbonhidrat miktarını düşürmüş, böylece farkında olmadan yağ ve protein oranını yükseltmiş oluyorsunuz. Bu durum ağırlık kaybınızda etkili olsa da vücut yağ oranınızın yükselmesine yol açarak tüm çabaları boşa çıkarıyor.

Uzun süre boyunca ekmek tüketmemek, vücudun ihtiyacı olan glikozu elde edebilmek için kas yakımına sebep olur. Yani ekmek tüketmeyenler kaslarını yemeye başlar.

Tam tahıllı, tam buğday ve çavdar ekmeklerinin glisemik indeksi düşük ekmeklerdir. Diyet lifleri de yüksek olduklarından zayıflama diyet programlarında mutlaka bulunmalıdır. Ayrıca düzenli tam buğday, çok tahıllı, yulaf ve çavdar ekmeklerin tüketimi karın çevresi yağlanmasını azaltır. Kalorisi düşük bir besin olan ekmek çok kısa sürede enerji metabolizmasına katılıp enerjiye çevrilir.

Ekmek tüketmek istemeyenler yerine ne yiyebilir? Ekmek bir tahıl grubu yiyecektir. Diğer tahıllarla değişiklik yapılarak tüketilebilir. Bir dilim ekmek yerine 2-3 yemek kaşığı pilav – makarna özellikle de bulgur pilavı ya da yarım paket bisküvi yenilebilir. Ekmek veya pilav yemek istemezseniz, bir kase çorba da içebilirsiniz. Ama bu alternatiflerin yerine ekmeği seçerseniz; daha fazla lif, B vitamini ve mineral alırsınız. 

Doğru beslenme planıyla belirli miktarlarda tükettiğiniz ekmekleri evde yapmaya ne dersiniz? Hem besleyici hem de lezzetli ekmek yapımının detayları için blog yazımıza bekleriz :)

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim