Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Egzersiz Ve Motivasyon İçin 5 Altın Kural

Egzersiz Ve Motivasyon İçin 5 Altın Kural
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Spor yapmaya başlayınca çok iyi hissedeceğinizi ve kilo vermenize yardımcı olacağını bilmenize rağmen bir türlü başlayamıyor musunuz? Hem beden hem ruh sağlığınızı olumlu etkileyecek olan egzersize başlamanızı ve devam etmenizi sağlayacak 5 önemli kurala birlikte göz atalım!

Açık alanda egzersiz!
Havaların ısınması ile açık hava sporlarına yönelebilirsiniz. Dışarıda spor yaparken hem kimse sizden ücret veya üyelik talep etmez, hem de zaman sınırlaması bulunmaz. Ayrıca dışarıda yaptığınız egzersiz ile daha iyi nefes alabilirsiniz. Egzersiz sırasında aldığınız doğru nefes yağ yakımınızı hızlandırmanıza yardımcı olurken motivasyonunuzu da artıracaktır.


Sporda bana kimse eşlik etmiyor diye üzülmeyin!

Egzersizi uygulamakta zorluk çekiyorsanız ‘personal trainer’lar en büyük destekçiniz olabilir. Bir spor eğitmeni ile çalışmak düzenli ve doğru spor yapmanızı sağlayarak motivasyonunuzu artırmaya yardımcı olacaktır. Spor eğitmenlerine ulaşmanız zor ise çare dışarıda! Yürüyüş veya koşu grupları haftanın bir kaç günü spora ayırarak yaz-kış demeden sporlarını yapıyorlar. Böyle bir grup ile sporunuzu daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.


Düzenli uyku şart!

Vücudunuzun daha enerjik olmasını istiyorsanız düzenli uyku şart! Uzun süreli uykusuzluk yorgunluklarının artmasına, bu durumda spordan uzaklaşmanıza neden olabilir. Günde 8 saat uyumayı ihmal etmeyin.

Hedef belirle ve kendini ödüllendir!

Yaptığınız egzersizlerin devamlı olmasını istiyorsanız, her hafta kendinize küçük sözler verin! Büyük ve ulaşamayacağınız hedefler belirleyerek büyük üzüntüler yaşamayın.

‘Bu hafta 150 dakika yürüyüşümü tamamlayacağım’ ilk hedefiniz olabilir. Hedefinize ulaştığınız zaman mutlu olacağınız küçük ödüllerle motivasyonunuzu artırabilirsiniz

Düzenli Beslenme son ve en önemli kural!

Yoğun enerji harcamanıza karşın yeterli ve düzenli beslenmemeniz spordan uzaklaşmanıza neden olabilir. Uzun süreli açlık sonrası yaptığınız spor, kas kayıpları yaşamanıza sebep olabilir, bu durumda da yorgunluğunuz artacaktır. Karbonhidrat ve protein dengesi kurulmuş bir ara öğünden 30 dakika sonra yapacağınız egzersiz ile motivasyonunuzu artırabilirsiniz. Rafinera’nın bunun için hazırlaması kolay, sağlıklı ve lezzeti bol bir tarifi var!

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim