Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Duygusal Yeme Bozukluğu

Duygusal Yeme Bozukluğu
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Açlığınızdan bağımsız olarak büyük porsiyonlar yiyorsanız, bunun altında yatan neden psikolojik olabilir. Eğer stres altında veya moraliniz bozulduğunda daha fazla yemek yemeye başlıyorsanız duygusal yeme sendromu akla gelmelidir. Her ne kadar anoreksiya veya bulimia kadar bilinmese de bu sendrom en yaygın yeme bozukluğudur. Yapılan araştırmalar yetişkinlerin %43’ünün ruh halini değiştirmek için yemek yediğini, dolayısı ile farklı seviyelerde duygusal yeme bozukluğu semptomları gösterdiğini saptamıştır.

Duygusal yeme bozukluğu tedavisi kişiyi yoldan çıkaran durumların tespiti ile başlar. Bu durumların farkında olmak önemli bir ilk adımdır. Herkesin duygusal yeme sebepleri tabii ki farklı olabilir. Ancak en sık karşılaşılan yoldan çıkarıcılar şunlardır:

  • Pasif vakit geçirme: televizyon karşısında fiziksel aktivitesiz kalıp gevşedikçe atıştırmaya başlayabiliriz.
  • Uyarıcı eksikliği: beyin uyarılmak, çalışmak, birşeyler yapmak ister. Sıkıldığımızda yemeye yönelebiliriz.
  • Stres: gergin bir günün sonrasında kendimizi dondurma kabının derinliklerinde bulabiliriz.

Üzgün ve keyifsiz olmayı kimse tercih etmez. Ancak bu duygular yaşamın doğal bir parçasıdır. Böyle zamanlarda duyduğumuz hisler açlığın yarattığı his ile karışabilirler. Birkaç noktaya dikkat ederek duygusal yeme bozukluğu ile mücadele etmeye başlayabilirsiniz:

  1. Acıktığınızdaki vücudunuzun verdiği fiziksel işaretlerin farkında olun! Gergin olduğunuzda bunu ayırt etmek zor da olsa, acıktığınıza emin misiniz? Bir bardak su için, belki susamış da olabilirsiniz. 
  2. Öğün atlamayın! Öğün atlamak aşırı acıkmanıza sebep olur. Aşırı açlık da fark etmeden ihtiyaçtan fazlasını yemenizle sonlanabilir.
  3. Evinize sağlıklı besinler alın! Buzdolabında doğru yemekler olmadığında sağlıksız besinlerle tıkınmaya dur demek çok daha zor olabilir.
  4. Hazır besinlerden uzak durun! Elinizin altında olmaları sizi zorlayabilir. Sağlıklı beslenmeyi planlayın ve buna uygun davranın. Bu açıdan Rafinera menüleri hayatınızı çok kolaylaştıracaktır.
  5. Sağlıklı içeceklere yönelin! Şekerli ve gazlı içecekler hızlı yemenize ve sürekli atıştırmanıza sebep olurlar. Bunların yerine çay ya da soda gibi azar azar yudumlayabileceğiniz şekersiz sıvılar tüketin.

Duygusal açlığı atlatmayı öğrendiğinizde beslenmenin zevkini de, yemeklerin gerçek tadını da daha rahat alacaksınız :)

Dyt. Mine Bilge Sefacı & Psk. Elif Eşen

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim