Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Dondurma Yararlı mı?

Dondurma Yararlı mı?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Dondurma her yaştan herkesin severek tükettiği hem serinletici hem de besleyici bir yiyecektir. Dondurmanın kalori değeri, un ve şekerden yapılan diğer hamurlu tatlılara oranla çok daha düşüktür. 100 gram sütlü dondurma yaklaşık 190 kalori içerir. Normal bir külah ise yaklaşık 20 kaloridir.

Dondurmanın içeriğinde protein ve karbonhidratın yanı sıra A, B, C, D, E vitaminleriyle kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi mineraller de bulunur. Diğer tatlılarla karşılaştırıldığında daha besleyici bir seçimdir.

100 gram sütlü dondurmada ortalama 148 mg kalsiyum, 115 mg fosfor, 63 mg sodyum, 181 mg potasyum, 0,1 mg demir, 440 IU A vitamini, 0,21 mg E vitamini, 0,21 mg B2 vitamini ve 0,1 mg niasin vardır.

Şimdi sorumuza gelelim. Dondurma yararlı mı? Yapılan çalışmalar kalsiyumun yeterli alımının kilo kaybını desteklediğini, kalsiyum açısından zengin bir beslenmenin karın bölgesinde yağ kaybına katkıda bulunduğunu gösteriyor. Günde üç ile dört defa kalsiyum açısından zengin süt ürünleri tüketmek günlük harcanan enerjiyi de arttırıyor. Dondurma, süt ve yoğurt gibi, süt ve süt ürünlerinden alınan kalsiyum aynı zamanda osteoporoz riskini azaltıyor. Yetersiz kalsiyum alımında ise yağ hücreleri yağ depolamaya başlıyor. 

Eğer kilo kontrolüne çok önem veriyorsanız, kalori dengesi için tercihimiz meyveli veya sade dondurmalardan yana olmalı. Light olarak üretilen dondurmaları da tercih edebilirsiniz. Böylece yağı ve şekeri azaltılmış, çok daha düşük kalorili bir seçim yapmış olursunuz. Diyabetik bireyler de diyabetik ibareli dondurmaları tercih edebilirler. 

2002 yılı Psikiyatri Enstitüsü Neuroimaging Bilimler Merkezi çalışmasına göre dondurmanın beyindeki keyif bölgelerine etki ederek insanları mutlu ettiği gözlenmiştir. Evet mutluluk artışı da dondurmanın yararları arasında : ) O zaman dondurmayı kararında yiyerek formunuzu ve hayatınızı tatlandırabilirsiniz.

Serinletici, güzel lezzetiyle 7’den 70’e afiyetle yenen dondurma farklı çeşitleriyle de herkesin beğenisini kazanabilir. Sizler için hazırladığımız dondurma tarifi ile evde kendi dondurmanızı da yapabilirsiniz, üstelik şeker ilave etmeden. Dondurma yapımının detayları blog yazımızda :)

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim