Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Diyette Makarna

Diyette Makarna
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Makarna saf durum buğdayından elde edilen irmikten üretilen bir besindir. Durum buğdayı, ekmeklik buğdaya göre protein açısından daha zengin, fazla su ve güneş istemeyen ve özel şartlarda yetişen bir buğday çeşididir. Peki besin içeriği bu kadar yüksek olan bir buğdaydan yapılan makarna işlenirken besin kaybına uğrar mı? Cevabı hayır. Makarna üretiminde yüksek sıcaklıklar kullanılmadığından işlenmesi sırasında oluşan besin kaybı düşüktür. 

Peki makarna sağlıklı mı? Makarna, vitamin ve mineraller açısından da çok zengindir. Bu özellikleri sayesinde çocuklar için mükemmel bir enerji kaynağıdır. Çocuklarda 0-6 yaş dönemindeki sağlıklı beslenme, zeka düzeyini ciddi düzeyde etkiler. Makarna da besin değerleri sayesinde zeka gelişimine destek olur. A, B1, B2 vitaminleri, demir, kalsiyum, fosfor ve protein yönünden çok zengin olan makarna, çocukların beslenme planlarında yer almalıdır. 

Sık sık olmasa da haftada 3-4 kez çocuğunuza makarna yedirebilirsiniz. Makarna çocukların günlük enerji ihtiyacının karşılanması için uygun bir karbonhidrattır. Çocuğunuzun gün içinde kaybettiği enerjiyi düşünecek olursak makarna, kaybolan enerjiyi çocuğunuza geri verecektir. 

Makarna özellikle çocuklarda, gençler ve sporcularda olmak üzere her yaş grubu ve özel diyetlerde kullanılabilecek geniş bir yelpazeye hitap eder. Aynı zamanda düşük kalorili bir besindir, yani diyette makarna gönül rahatlığı ile yenebilir. Peki diyet makarna yemekleri nasıl hazırlanır, makarna ile birlikte neler tüketilebilir?

  • Peynir veya yoğurtla kalsiyum ve protein değerinin artırabilirsiniz.
  • Ton balığı ve ceviz ilave ederek Omega-3 kaynağı haline getirebilirsiniz.
  • Sebze yemeyen çocuğunuz için sebzeli makarna hazırlayabilirsiniz.

Çoğumuz makarnayı sosla severiz. Yediğimiz birçok yemeğe ilave edilen soslar; domates sosu, yoğurtlu sos, mayonezli sos, sirkeli sos, kremalı sos ve dahası, genellikle iştah açıcı ve yüksek kalorili oldukları için dikkatli tüketilmeleri gerekir. Daha az yağ ve kalori için yağı azaltılmış, düşük kalorili makarna soslarını seçebilirsiniz. 

Soslar çocuğunuzun isteği doğrultusunda, ama sağlıklı bir şekilde hazırlamaya dikkat edelim. Yemeklerinizi diyetinize uygun, besin değerleri kaybolmadan ve pratik bir şekilde hazırlamak için besinleri doğru pişirme yöntemlerine göz atmak ister misiniz?

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim