Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Diyette İstikrar Problemini Aşmak İçin Öneriler

Diyette İstikrar Problemini Aşmak İçin Öneriler
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Diyete Pazartesi başlıyorum, Çarşamba bırakıyorum”, “Şu haftada geçsin öyle başlarım”, “Sevdiğim besinlere dayanamıyorum” gibi sözleri çevremizdeki insanlardan sık sık duyarız. Yapılan araştırmalar diyete başlayan kişilerin ancak %10'unun 1 haftadan daha uzun süre diyete devam edebildiklerini göstermektedir. Her pazartesi başladığınız diyetlerin bir türlü sonu gelmiyorsa diyette bize zor gelenin gerçek nedenini bulmaya çalışmadan kilo vermeye çalışıyor olmanız muhtemel.

Yeni beslenme düzeninizi hayatınıza adapte etmenizi kolaylaştıracak bir kaç püf noktaya birlikte göz atalım…

Acaba Kaç Kilo Verdim?

Kiloyu sık sık kontrol etmek sadece cesaretinizi kırar. Gün içerisindeki ödem miktarının artması, bağırsaklarınızın çalışıp çalışmaması gibi bir çok sebep hatalı ölçümlere neden olacaktır. Bu durum bireyden bireye fark etmekle beraber ölçümlerde 1-4 kilo arasında değişimler gözlemlenmektedir. Ertesi gün kalktığınızda tartınızda gördüğünüz fazla kilolar az yemek yemeyi, bir sonraki gün göreceğiniz eksik kilolar fazla yiyip içmeyi tetiklemekte, bu beslenme şekli metabolizmanızın bozulmasına ve vücudunuzda geri dönüşü zorlaşan kilo kazanımlarına neden olabilmektedir. En doğrusu haftada bir tartılmanızdır. Vücudunuzdaki gerçek kilo değişimlerini ancak böyle görebilirsiniz.

Beslenme Günlüğü Tutun!

Yediğiniz ve içtiğiniz her şeyi saat saat mutlaka yazın ve hafta sonları bu günlükleri kontrol edip, bir hafta boyunca neler yediğinizi gözden geçirin. Besin çeşitliliği sağlamış ve neyin eksik neyin fazla olduğunu görmenizi sağlamış olursunuz. Unutmayın bütün ayrıntıları ile ne yediklerini yazanlar daha kolay zayıflıyor!

Haftada 1 Öğününüzü Serbest Bırakın!

Hepimizin sevdiği, gördüğümüz zaman dayanamadığı yiyecekler var. Yasaklı diyetler, tamamen hayatınızdan çıkarmaya çalıştığınız yiyecekleri bir süre sonra cazip hale getirecek ve sabah- akşam kendinizi o yiyecekleri tüketir halde bulacaksınız. Bir kaç günlük değil hayatımızı değiştirmeye çalıştığınız bu düzende istikrarı sağlamak için haftada 1 kez 1 öğününüzü serbest bırakın.

Bırakmak Yok Devam Edelim!

Birçok diyet yapan kişi hızlı kilo kaybetmeyi bekler ve vücudunun bu hıza uymamasına hazır değildir. 1 hafta boyunca kilo kaybı olmazsa, morali bozulur ve diyeti bırakır. Kilo verme hızınız düştüğü zamanlarda moralinizi bozup, diyetinizi diğer Pazartesi’ye ertelemeyin!

İşte veya sosyal hayatınızda size güçlü motivasyon sağlayan bir diyet partneri seçin.

Gözünüzü Korkutmayacak Hedefler Belirleyin

15 kilo vermeye şartlanmaktansa önce 3 kilo vermeyi hedef edinin, başardığınızda sevinin. Kısa süreli hedefinize ulaştıktan sonra yeni hedefinize odaklanın.

Önden Bir Salata Lütfen…

Yemeğe başladıktan sonra beyne tokluk sinyalinin gitmesinin en az 15-20 dakika sürdüğünü artık hepimiz biliyoruz. Az çiğneyip, hızlı yerseniz tokluk oluşana kadarki sürede daha çok yemek yersiniz ve aldığınız kalori miktarı artar. Bu nedenle yemek yeme hızınızı yavaşlatmanız önemli. Aynı zamanda yemeğin başlangıcını salata ile yaparsanız, yemekte aşırıya kaçmanızın önüne geçmiş olursunuz. Ama salata soslarına dikkat! Tercihiniz balzamik, limon veya nar ekşisi gibi düşük kalorili soslar olabilir.

Çeşitlendirin!

Her gün aynı besinleri tüketmek diyeti sıkıcı kılar. Tüketimlerinizde küçük değişiklikler yapmaya çalışın. Her gıda farklı besin öğeleri içerir ve metabolizmanızı farklı derecelerde aktive eder. Çeşitliliği artırmak motivasyonunuzu da artırarak sıkıcılığı ortadan kaldırır ve istikrarlı bir şekilde diyetinize devam etmenize destek olur.

Metabolizmanızı Da Uyandırın!

Gün içerisinde enerjinizi ve motivasyonunuzu koruyabilmek için güne her gün farklı bir kahvaltı ile başlayın. Rahatlatıcı etkiye sahip serotonin hormonumuzun salgılanmasına yardımcı olan kepeği ayrılmamış tahıllardan yapılmış ekmekleri veya tam tahıllı kahvaltılık gevrekleri kahvaltınızı çeşitlendirmek için kullanabilirsiniz.

Besin tüketme sindirim sistemimizi aktive ettiği için sabah yapacağımız dengeli bir kahvaltı metabolizmamızın çalışmasını sağlayarak, sabah yorgunluğumuzu atmamıza da destek olur.

Yiyecek Bulma Sıkıntısı

Diyete başlayan hemen hemen herkes ''Diyet Yemek'' bulamamaktan şikayet eder. Diyetteyken neler tüketmemiz gerektiğini öğreniyoruz, ancak zamansızlık ve uygun yiyecekleri bulamamak diyete devam ettirmemizin önüne geçiyor.

Günlük almanız gereken enerji değerine yakın paket seçiminizi yaparak günlük tüketmeniz gereken öğünleri her gün çeşitlendirerek tüketiminize hazır halde servis ettiğimiz Rafinera Beslenme Programı en büyük destekçiniz olabilir.

Beslenme programında yer alan besinlerin birlikte tüketilmeye uygunluğu, metabolizmadaki olumlu etkileri ve öğün saatlerine göre değişen gereksinimler gözetilerek hazırlanan menüler diyetinize istikrar kolaylığı ve sağlık katıyor.

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim