Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Diyette Çay Ve Kahve

Diyette Çay Ve Kahve
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Çay ve kahve günün her saatinde tükettiğimiz, kültürümüzdeki yerini sağlamlaştırmış iki içecektir. Hayatımızda önemli yeri olan bu içeceklerden çoğu zaman ne kadar tükettiğimizin farkına bile varmayız. Peki bu kadar çok sevilen çay ve kahvenin sağlığımıza etkisi nedir? Diyette çay ve kahvenin yeri nedir?

İçtiğimiz sade kahve ve şekersiz çay kalori almamıza sebep olmaz. Ancak kahvenize özellikle süt koyuyorsanız ve miktarı fazla ise onun kalorisini de göz önüne almak gerekir. Krema ve aromalı şekerli şurupların enerji içeriklerinin yüksekliğini de hepimiz biliyoruz. Bu nedenle diyette kahve içerken kalori içeriği yüksek olan bu aroma vericileri kesinlikle tüketmenizi önermiyoruz. 

Kalorileri sıfır olsa da fazla çay ve kahve tüketiminiz, sıvı ihtiyacınızı karşılıyor gibi düşünmenize neden olabilir. Bu da su tüketiminizi azaltmanıza yol açabilir. Halbuki bu içecekler suyun yerini kesinlikle tutmazlar. Aksine çay ve kahve diüretik oldukları için vücuttan fazla miktarda su kaybetmenize sebep olacaktır. Çay ve kahve miktarlarını azaltabilir veya bunların yerine bitki çayları tüketebilirsiniz. Su kaybı ile birlikte gerçekleşecek olan mineral kaybını önlemek için de kahve ile beraber maden suyu içmeniz bu kayıpları yerine koymanıza yardımcı olacaktır

Çay ve kahve içerisindeki kafein, sinir sistemi üzerinde etkisi olan bir maddedir. Dikkati arttırıp öğrenmeyi etkilediği gibi yüksek doz alındığında titreme, taşikardi, özellikle tansiyon hastalarında kan basıncını olumsuz etkileme gibi özellikleri de vardır. Ayrıca çok fazla kafein, uykuyu düzenleyen hormon olarak bilinen melatonin salgılanmasını azaltır; depresyon, sinirlilik, huzursuzluk gibi durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu durumda çay ve kahvenin kontrollü tüketiminin önemi artmaktadır.

Çay ve kahveyi yemeklerin hemen üzerine içmek, içerdikleri tanenler nedeniyle demir emilimini engelliyor. Bu nedenle yemekten en erken 1-1,5 saat sonra tüketimleri uygun olacaktır. Günde 2 fincan kahve ile 4-5 bardak çay tüketiminin üzerine çıkmamanız önemlidir. 

Doğru zamanda, doğru ara öğünlerle tüketeceğiniz, doğru miktardaki çay ve kahvenin keyfine diyecek yok. Dilerseniz bu keyfi evinizde hazırlayacağınız kepekli galetalar ile tatlandırabilirsiniz :)

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim