Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Diyette Çay Ve Kahve

Diyette Çay Ve Kahve
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Günün her saatinde tüketilen, kültürümüzdeki yerini sağlamlaştırmış iki içecektir çay ve kahve. Hayatımızda önemli yeri olan bu içeceklerden çoğu zaman ne kadar tükettiğimizin bile farkına varmayız.

Çay ve Kahvenin Sağlığımıza Etkisi nedir?

Şekersiz olduğu sürece çay, kahve kalori içermediği için kilo aldırmaz. Ancak kahvenize özellikle süt koyuyorsanız ve miktarı fazla ise onun kalorisini de göz önüne almak gerekir. Krema ve aromalı şekerli şurupların enerji içeriklerinin yüksekliğini artık hemen hemen hepimiz biliyoruz, bu nedenle kalori içeriği yüksek olan bu aroma vericileri kesinlikle tüketmenizi önermiyoruz. Enerji içerikleri yok denecek kadar az olsa da fazla çay, kahve tüketiminizi sıvı ihtiyacınızı karşılıyor gibi düşünmenize neden olabilir ve su tüketiminizi azaltmanıza neden olabilir. Halbuki bu içecekler suyun yerini kesinlikle tutmazlar. Aksine çay ve kahve diüretik oldukları için vücuttan fazla miktarda su kaybetmenize sebep olacaktır, miktarlarını azaltabilir, bunların yerine bitki çayları tüketebilirsiniz. Su kaybı ile birlikte gerçekleşecek olan mineral kaybını önlemek kahve ile beraber maden suyu içmeniz bu kayıpları yerine koymanıza yardımcı olacaktır

Kafeine Dikkat!

Çay, kahve içerisindeki kafein aynı zamanda sinir sistemi üzerinde etkisi olan bir maddedir ve dikkati arttırıp öğrenmeyi etkilediği gibi yüksek doz alındığında titreme, taşikardi, özellikle tansiyon hastalarında kan basıncını olumsuz etkileme gibi özellikleri de vardır. Ayrıca çok fazla tüketildiğinde de uykuyu düzenleyen hormon olarak bilinen melatoninin salgılanmasını azaltır, bu durumda depresyon, sinirlilik, huzursuzluk gibi durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle kontrollü tüketimin önemini artmaktadır.

Yemeklerden Hemen Sonra Tüketmeyin!

Ayrıca çay ve kahveyi yemeklerin hemen üzerine içmek, içerdikleri tanenler nedeniyle demir emilimini de engelliyor. Bu nedenle yemekten en erken 1-1,5 saat sonra tüketimleri uygun olacaktır. Günde 2 fincan kahve ile 4-5 bardak çay tüketiminin üzerine çıkmamanız önemlidir. Fakat doğru zamanda, doğru ara öğünlerle tüketeceğiniz, doğru miktardaki çay ve kahvenin keyfine diyecek yok. Dilerseniz bu keyfi evinizde yapacağınız kepekli galeta tarifiyle tatlandırabilirsiniz.

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim