Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Diyetinizde Yoğurdun Önemi

Diyetinizde Yoğurdun Önemi
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Yoğurt içinde bulunan kalsiyumun emilebilme özelliğinin yüksek olması nedeniyle beslenmemizde çok önemlidir. Kalsiyumun en önemli işlevi kemik ve diş sağlığını korumak aynı zamanda da gelişimlerini sağlamaktır. Özellikle büyümenin hızlı olduğu dönemde, hamilelikte ve emzirme döneminde kalsiyuma ihtiyaç daha da artar. Bu nedenle her yaş döneminde kalsiyum alımına dikkat edilmeli, özen gösterilmelidir.

Tennessee Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, düşük kalorili diyetlerine yoğurdu ekleyen ve günde üç öğün yağsız yoğurt yiyen aşırı kiloluların, yoğurtsuz diyet uygulayanlara oranla yüzde 22 daha fazla kilo verdikleri, yüzde 61 daha fazla yağ yaktıkları tespit edilmiştir. Yoğurt yiyenlerin ayrıca, karın bölgelerinden yüzde 81 daha fazla yağ yaktıkları ortaya çıkmıştır. Yani yoğurttan aldığımız kalsiyum, yağ yakımını hızlandırır.

Washington Üniversitesi’nde açlık, tokluk ve sonraki öğünde tüketilen kalori miktarıyla ilgili bir çalışmada bireylere ara öğün olarak verilen besinlerin arasında yoğurt da bulunmaktaydı. Çalışma sonucunda yoğurt tüketenlerde diğerlerine oranla daha uzun süreli tokluk hissi görülmüştür. Yoğurt gibi proteini yüksek besinler, düşük proteinli gıdalara göre her zaman daha doyurucudur.

Yoğun egzersiz çalışması sonrasında protein içeriği yüksek yoğurt iyi bir seçimdir. Protein kasların kendini toparlaması için gereklidir. 

Yoğurtta bağışıklık sistemini güçlendiren, probiyotik adını verdiğimiz bakteriler bulunmaktadır. Her gün yoğurt yerseniz bu bakterileri sürekli vücudunuza sağlarsınız. Bu sayede de vücudunuz mikroplara karşı daha güçlü savunma sistemi kurabilir.

Yoğurt da diğer süt ve süt grubu besinleri gibi iyi bir riboflavin kaynağıdır. Yoğurt suyunun süzülmesiyle bu suyun içerdiği yüksek miktardaki riboflavin de kaybedilir. Oysa riboflavin, büyüme, doku yenilenmesi ve enerji metabolizmasında görevlidir. Bu nedenle, bu su atılmamalı, ayran veya çorbalara karıştırarak kullanılmalıdır.

Yoğurt sindirimi kolaylaştırıp, bağırsakların çalışmasına yardım eder. Yapılan çalışmalar yoğurttaki proteinlerin süt proteinlerine göre daha kolay sindirilebildiğini göstermiştir. Laktozunun süte göre yarı yarıya az olması nedeniyle sindirimde avantaj sağlayarak şişkinliklerin önüne geçer.

Faydaları saymakla bitmeyen yoğurda günde 2 kez sofralarınızda yer verin, sağlıklı ve formda kalırken yoğurdun size yardım etmesine izin verin.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim