Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Diyetiniz Ömürlük Olsun

Diyetiniz Ömürlük Olsun
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Sizlerin de bütün buluşmalarınızda kilo ve diyet işleri konuşulur mu? Sosyal medya, televizyon gibi bir çok iletişim alanında en popüler konu beslenme artık. Hemen hemen herkesin kilo verme ve diyet ile alakalı bildikleri, aslında tam olarak bilmediği ortak konular var.

Mucize karışımlara aldanmayın
Her yıl ortaya çıkan popüler diyetlerin zayıflamada daha etkili olduğuna dair bilgiler ortada dolaşıyor ve diyetlerle beraber yeni destek ürün olarak besin takviyeleri ortaya çıkıyor. Ancak daha sonra isimleri yavaş yavaş unutuluyor. Kilo vermenin genel sağlığa katkısı önemli ancak daha da önemli ve kritik olan, kilo verme yönteminizin uzun süreli olup olamayacağı. Örneğin; yüksek proteinli diyet, bir ay için size şahane bir çözüm gibi gelebilir ancak üç yıl boyunca bu düzende olmak, karaciğer, böbrek ve metabolik hızınızı ne hale getirecek? İşte bu sebeplerden bilmediğiniz otları almayın. Aktarlarda yazan “Mucize zayıflatan karışımı, 10 yaş gençleştiren formülü” gibi karışımlardan uzak durun.

Kilo verebilmek için gerekli püf noktalar

Sağlıklı yaşam için gerekli olan sağlıklı beslenme düzenini hayatınıza adapte etmeniz gerekmektedir. Peki nasıl? Birlikte göz atalım;


  • Karbonhidrat seçimini öğrenin, içiniz rahat etsin. Yemeklerden korkmak yerine, onların ne olduğu öğrenin, böylece bildiğiniz besinden korkmazsınız. Rafine edilmemiş, yani kabuğu ayrıştırılmamış ürünleri tercih edin. Beyaz ekmek yerine tam tahılları, pirinç yerine bulguru seçin. Kinoa, kara buğday ve mercimek sofranızda olsun.
  • Gün içerisinde enerjinizi ve motivasyonunuzu koruyabilmek için güne her gün farklı bir kahvaltı ile başlayın. Sizi tok tutacak örnek besin olan yumurtaya kahvaltınızda mutlaka yer verin!
  • Gün içinde yiyebileceğiniz kadar az yemenin kilo vermenize yardımcı olacağını düşünebilirsiniz. Hatta kahvaltıyı atlayıp günü küçük atıştırmalıklarla idare ediyor olabilirsiniz. Nitekim, eğer gün boyunca vücudunuza düzenli olarak enerji takviyesi yapmazsanız; bu durum, büyük ihtimalle akşam yemeğinde ya da gecenin ilerleyen saatlerinde tıka basa yemenize yol açacak. Ayrıca, gün boyunca yeterli beslenemezseniz; metabolizmanız yavaşlar, enerji seviyeleriniz düşer ve kilo vermek daha da zorlaşır. Bu yüzden öğünlerinizi ve atıştırmalıklarınızı eşit olarak gün içine yaymakta fayda var!
  • Her gün aynı besinleri tüketmek diyeti sıkıcı kılar. Tüketimlerinizde küçük değişiklikler yapmaya çalışın

  • Tokluğunuzu anlayabilmeniz için yemeği yavaş tüketmeniz önemli, küçük lokmalar şeklinde yemeği alın ve fazla çiğnemeyi unutmayın!
  • Kilo vermenin ucuz ve en basit yoludur su içmek. Su tokluk hissi yarattığı için kilo vermeye yardımcıdır. Günde 2,5 lt. su içmeyi ihmal etmeyin!
  • Hangi yemeği yiyince rahatlarsınız? Haftada 1 öğününüzü sevdiğiniz yiyeceğe ayırabilirsiniz, bu motivasyonunuzu artıracaktır.
  • Ne tükettiğinize dikkat ederken adım atmayı unutmayın, egzersiz yapmak sağlıklı ve fit bir vücudun olmazsa olmazıdır.
  • Bazı kişiler, kilo verme sürecinde kendilerini motive edecek bir diyet ve egzersiz arkadaşı edinerek daha başarılı olabiliyor. Hele de bu partner diyet yapıyorsa, hedefe daha çabuk ulaşılıyor. Yakın çevrenizden veya sosyal medya aracılığı ile kendinize bir diyet partneri edinebilirsiniz.

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim