Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Diyet Yaparken Tatlı Tüketebilir miyim?

Diyet Yaparken Tatlı Tüketebilir miyim?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Diyete ilk başlayan herkes hayatında birçok şeyin değişeceğini düşünerek geriliyor. Akla hep zevksiz, tatsız- tuzsuz, sıkıcı olan yemekler geliyor nedense. Halbuki diyet sevmediğiniz yiyeceklerle, lezzetsiz beslenme demek değildir. Ömrümüz sadece haşlanmış sebzeyle veya yağsız, tuzsuz peynirle geçmez. Geçse de zaten buna sağlıklı beslenme denemez.Yapılan çalışmalarda; 20 yıl önce bireylerin yüzde 50’sinin yediği yemekten hoşlandığı, şimdi ise bu oranın yüzde 40’a düştüğü görülüyor. Çünkü yemeğin ‘lezzetli olması’ bireyde suçluluk ve korkuyu beraberinde getiriyor; ‘tatsız-tuzsuz yemek ise kişiyi bir süre sonra sıkıyor, sürekli kontrol altında hissettiriyor. Yasaklı beslenme programları bir süre sonra o besinlere karşı olan ilgiyi artırıyor ve bol kalorili besinlerden çok fazla miktarda tüketerek pişmanlık duymamıza sebep oluyor.

Diyet Yaparken Ne Zaman Tatlı Tüketebilirim?
Sağlıklı beslenme aslında doğru porsiyonlarla kullandığınız besinlerin lezzet ajanları ile yaratıcılığınızı katarak çeşitlendirdiğiniz planlamadır. Eğer herhangi bir hastalığınız yok ise uygun porsiyonlarda tüketildiği sürece yasaklanması istenen hiç bir besin yoktur. Bu nedenle diyetinizde tatlılara yer verebilirsiniz. Tatlı tüketmek istiyorsanız kilo kaybınızı da durdurmamak için ana öğününüz ile beraber değil ana öğününüzde 2-3 saat sonra ara öğün olarak tüketmeye çalışın. Tercihinizde kalori kontrolü sağlamanız kilo kaybınızı da hızlandıracaktır. Bazen sütlü tatlı tüketirken bazen de tam buğday unundan az yağlı hazırladığınız kurabiye tercih edebilirsiniz. Hafif tatlılar hazırlamak için Rafinera tariflerinden yararlanabilirsiniz.

Rafinera beslenme programı bu süreçte en büyük destekçiniz olabilir. Rafinera mutfağında yemekler hazırlanırken tamamen doğal ürünler kullanılıyor, mevsiminde ürünler tercih ediliyor ve hiçbir katkı maddesi, raf ömrünü uzatıcı madde veya koruyucu madde içermeden, günlük olarak hazırlanıp taze olarak teslim ediliyor. Her gıdanın farklı besin öğesi içerdiği göz önünde bulundurularak hazırlanan Rafinera paketlerinde maksimum çeşitlendirme yapılmaya dikkat ediliyor. Tatlısız yapamam diyenler için de keçiboynuzu pekmezi, agave, stevia, taze veya kuru meyveler gibi lezzet ajanları kullanılarak hazırlanmış tatlılara yer veriliyor.

Diyetinizi bozmadan tüketebileceğiniz Chia Tohumlu Ananaslı Puding tarifimizi deneyebilirsiniz :)

Dyt. Mine Bilge

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim