Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Diyet Yaparken En Sık Yapılan Hatalar

Diyet Yaparken En Sık Yapılan Hatalar
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

En sık yapılan diyet hataları listesinde ilk sırada öğün atlamanın olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Kahvaltımı geç yapıp öğün atlarsam kilo verebilirim diye düşünen çok insan var örneğin. 

Ancak öğün atlamanın metabolizmada yaklaşık olarak %60'lara kadar yavaşlamaya neden olduğu biliniyor. Günde 5-6 öğün yaparak daha az kalori alabilir ve sürekli doygunluk hissi yaşamış olursunuz.

Yine son dönemin gözde akımı da kilo vermek için ekmeği kesmek. Ekmek, pilav, makarna gibi karbonhidrat kaynaklarını tamamen beslenme planından çıkarmaya çalışmak. Bunlar da çok sık yapılan diyet hatalarıdır. Peki bu şekilde hızlı kilo kaybı sağlamak mümkün mü? 

Böyle kilo kaybı mümkün ama beslenmesinden uzun süre karbonhidratı kesen kişiler kaslarını kullanarak karbonhidrat kaynağını elde etmeye başlar. Bu da kas kaybı anlamına gelir. Yani diyette karbonhidratı kesen kimse tartıdaki sonucu görünce kilo verdiği yanılgısına düşer. Ancak gerçek olan yağ değil, kas ve su kaybettiğidir.

Diyete başlayınca merak içerisinde olduğumuz için her gün tartılırız. Gün içerisinde ödem artışı, kabızlık gibi kiloyu etkileyebilen değişimler ile tartıya çıktığınızda kendinizi kilo almış olarak görebilirsiniz. Bu nedenle motivasyon kaybı yaşamamak için haftada 1 kez tartılmanız kilo kontrolünüz için yeterli olacaktır.

Meyvede şeker olduğu için diyette tüketmemek de diğer bir hatadır. Meyveler şeker içerirler; ancak porsiyon kontrolü yapılarak tüketildiğinde gün içinde alınması gereken karbonhidrat, vitamin ve minerali sağlarlar. Aynı zamanda antioksidan miktarları yüksek olduğu için metabolizmayı hızlandırır ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olurlar.

Kısa sürede kilo vermek isterken aç kalmak da hataların başında geliyor. Kilo kaybı hızının haftada, vücut ağırlığına göre orantılı olarak ortalama 0,5-1,5 kilo arasında olması önerilir. Hızlı kilo vermek kas kayıplarına neden olabileceği gibi aynı zamanda kilo verdikten sonra hızlı bir şekilde bu kiloları geri almanıza neden olabilir.

Suya yeterli değeri vermemek de diyette yapılan hatalardandır. Çay ve kahve su yerine geçmemekle beraber, vücutta fazla miktarda su birikmesine de neden olur. Bunların yerine bitki çayları tüketebilirsiniz. Gün içerisinde en az 8 bardak su içmeyi ihmal etmeyin. Su tüketimi ile ilgili dikkat etmeniz gerekenler bir başka blog yazımızda : )

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim