Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Diyabet Kaderiniz Olmasın!

Diyabet Kaderiniz Olmasın!
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Diyabet kan şekerinin olması gereken sınırların üzerine çıkması sonucu vücutta birtakım hasarların meydana gelmesidir. Şekerli gıdalara düşkünlük sonucunda kilo artışı, arkasından kolesterol problemleri, kan yağlarında yükselme, böbreklerde harabiyet, iyileşmeyen yaraların oluşması yanında getirdiği ekstra sağlık problemleri de vardır.

Günümüzde diyabetin bu kadar sık ortaya çıkmasındaki temel faktör yaşam düzenimizin değişmiş olmasıdır. Artık çocukların bile oturarak vakit geçirdiği bir toplumda, biz yetişkinlerin fiziksel aktivitesini tahmin etmek çok da zor değildir. Bununla beraber beslenme alışkanlıklarımızdaki değişimler, yüksek yağ ve şeker içeren hazır gıdalara olan ilgimizin artması bu hastalığı giderek yaygınlaştırmıştır. Özellikle karın etrafındaki yağlanmaların artması, metabolik sendrom dediğimiz kolesterol yüksekliği, diyabet, tansiyon problemlerini bir araya getirerek hastalığın daha da ilerlemesine neden olmaktadır.

Diyabet tanısı olan hastalar ömür boyunca hastalığın onları bırakmayacağı konusunda ümitsizdir ve hep insülin veya ilaç kullanmaları gerektiğini düşünürler. Aslında bu yanlış bir kanıdır. Düzenli kullanılan ilaçlar ve gerçekten uygulanan doğru bir diyet programıyla bireylerin kan şekerleri normal sınırlara indirilebilmektedir.

Diyabetli bir bireyin kilo almaya meyilli olması, daha çok acıkması normaldir. Ama bu açlık kişiye göre düzgün ara öğünler yapılarak giderilebilir bir durumdur. Örneğin ara öğünlerde meyveleri tek başına yemek diyabette beslenme sırasında kan şekerinde yükselmelere neden olurken, yanında kullanılan süt veya yoğurtlar bu yükselmeyi önleyecektir. Öğünlerde kullanılan salatalar yenilenlerin daha yavaş kana karışmasını sağlayacak ve daha düzgün bir kan şekeri profiline kavuşmanıza yardımcı olacaktır.

Kısacası teşhisi konduktan sonra diyabetli bir bireyin yapması gereken uzman kontrolünde beslenme tedavisine dikkat etmesi, ilaçlarını düzenli kullanması ve sağlıklı beslenme önerilerini uygulaması ile bu sorunu atlatabileceğinin bilincinde olmasıdır.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim