Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Detoks Nedir? Nasıl Yapılır?

Detoks Nedir? Nasıl Yapılır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Son zamanlarda sağlıklı beslenme konusuna ilgi gösteren kişilerin en çok bilgiye ulaşmak istedikleri konulardan birisi de arınma, diğer adı ile de detoks.

Detoksu şu şekilde tanımlayabiliriz: Yaşam tarzı, yanlış beslenme tercihleri ve çevresel faktörler sebebi ile kendini sürekli temizleme görevini yerine getirmekte zorlanan vücudu, belirli beslenme ve egzersiz programları ile destekleyerek, kısa sürede toksinlerden temizleme işlemi.

Doğru koşullarda yapılırsa vücut için birçok fayda sağlayan detoks; yanlış bir şekilde yapılması durumunda zararlı bir hal de alabilir. Peki sağlıklı bir detoks nasıl yapılır?

Detoks programlarında sıvı diyeti, katı diyeti veya her ikisini birden içeren diyetler mevcut. Beslenmenizin ağırlıklı olarak antioksidan zengini taze besinlerden oluşması gerekiyor. Vücudunuzu toksinlerden temizleyecek olan işte bu sebze meyvelerin içindeki antioksidanlar. Bu sebeple bu tip diyetler genellikle ağırlıklı olarak yeşil sebzeleri ve şeker oranı düşük meyveleri içeriyor.

Detoks programlarının süre olarak da farklı çeşitleri var. Uzun süreli olanlarının doktor kontrolünde yapılması önerildiği için en çok tercih edilenler ise 3 günlük detoks programları. Bu programları uygularken dikkat etmeniz gerekenleri de bir hatırlayalım:

  • Detoks programlarında öğünlerin önerilen sırası değiştirilmemelidir.
  • Öğünlerde varsa salatalara veya çorbalara ek olarak tuz kullanılmamalıdır.
  • Baharat eklerken etkileşimler düşünülmeli ve baharat seçimine dikkat edilmelidir.
  • Kahve tüketimi mümkünse yapılmamalı, yapılacaksa da şeker ve süt kullanılmamalıdır.
  • Çay tüketiminde de çeker kullanılmamalı, yeşil çay siyah çaya tercih edilmelidir.
  • Program süresince düzenli bir uyku rutini çok önemlidir.
  • Günde 2.5 litre su tüketilmelidir.
  • Günlük egzersizlerinizi aksatılmamaya özen gösterilmelidir.

Seçeceğiniz detoks programının bir hekim veya diyetisyen eşliğinde hazırlanmış olmasını tavsiye ediyoruz. Aşırı zayıf kişiler, 16 yaşından küçükler, hamile ve emziren kadınlar, düzenli ilaç kullananlar, 65 yaş üstü kişiler, akut bir hastalık için tedavi görenler, psikolojik sorunları olanlar, ağır işlerde çalışanlar, yeni ameliyat olmuş kişiler, hipertiroid veya bir kemik rahatsızlığı olanlar doktorlarına danışmadan kesinlikle detoks uygulamamalıdır.

Kısa süreli bir program için Rafinera Juice ve Rafinera Reset planlarına bir göz atmaya ne dersiniz?

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim