Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Demir Eksikliğinde Nasıl Beslenmeli?

Demir Eksikliğinde Nasıl Beslenmeli?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Demir eksikliği vücudun demir ihtiyacının artması ya da demirin iyi emilim gösterememesine bağlıdır. Kanda bulunan alyuvar hücrelerinin üretiminde kullanılan demir mineralinin yetersizliği bu hücrelerin sayısının azalmasına neden olur.

Demir eksikliği ve buna bağlı anemi genetik geçişli (kalıtsal) olabildiği gibi yaşamın bazı dönemlerinde de oluşabilir. Gereksinimin doğal olarak arttığı büyüme çağında, emziklilik döneminde, aşırı adet kanaması geçiren kişilerde demir eksikliğinin görülme riski fazladır. 

Yorgunluk, halsizlik, sinirlilik, bağışıklık sisteminde zayıflık, nefes darlığı, konsantrasyon eksikliği, solgun cilt, toprak gibi yiyecek dışı şeylere istek (pika) gibi demir eksikliği belirtileri olan kişilerde demir eksikliğine bağlı kansızlık, basit bir kan testi ile belirlenebilir.

Demir eksikliğinde doktor tarafından belirlenen ilaç tedavisi düzenli olarak uygulanmalı ve bu tedaviye demir mineralinden zengin besinlerle destek verilmelidir. Demir bakımından zengin olan gıdaların sık tüketilmesi demir eksikliğini önlemeye yardımcıdır. 

Peki demir eksikliği için ne yenmeli? Demir birçok besinde doğal olarak bulunmaktadır. Demirin en iyi kaynakları, kırmızı ve beyaz etler, sakatatlar, yumurta, tahıllar, kuru baklagiller, süt ve süt ürünleri, ceviz, yağlı tohumlar, koyu yeşil yapraklı sebzelerdir.

Demir eksikliğini önlemek için günlük demir alımına dikkat edilmelidir. Demirin emilimini arttırmak amacıyla, özellikle yemeklerle birlikte domates, mandalina, maydanoz, brokoli, kivi, portakal türünden bir C vitamini kaynağı tüketmek gerekir. Çünkü C vitamini demir emilimini arttırmaktadır. Özellikle demir içeren bitkisel besinlerin etkisini arttırdığı için, kahvaltıda tükettiğiniz maydanoz eşliğindeki yumurta, ana öğünde yer alan köftenin yanında tüketeceğiniz bol limonlu bir salata, ara öğünlerde tükettiğiniz badem, ceviz, kivi ile demirin biyoyararlılığını artırmış olursunuz. 

Sağlıklı ara öğün seçenekleri ile demir eksikliğini önlemeye yardımcı olurken kan şekerinizdeki dalgalanmaları da kontrol altına almış olursunuz. Ara öğünde neler tüketebilirim diyorsanız cevabı blog yazımızda :)

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim