Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Daha Fazla Su İçmek İçin Harekete Geçin

Daha Fazla Su İçmek İçin Harekete Geçin
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

%20'lik kaybının ölüme neden olduğunu bildiğimiz su, yaşamak için en az oksijen kadar gereklidir. Su tüketimi bizi depresyondan hatta kanserden dahi koruyabilmektedir. Araştırmalar depresyondaki kişilerin daha az su içtiklerini destekliyor.

Sıcak Su İçmek Zayıflatıyor!

Kilo vermenin en ucuz ve en basit yoludur su içmek. Su tokluk hissi yarattığı için kilo vermeye yardımcıdır. Öğünlerden önce içilen su, atıştırmalıkları dikkat çekici oranda azaltmaktadır. Sıcak su içmek soğuğa nazaran daha fazla tokluk hissi vereceğinden zayıflamaya yardımcıdır ve sindirim sisteminin çalışmasını sağlar, bu sebeple de kabızlığı önler.

Su ihtiyacınızı karşılamak için sadece susamayı beklemeyin.

Spor yaparken bol su içmek de yağ yakmanızı hızlandırıcı bir etki yaratmaktadır.

Çay ve Kahveye Sınır!

'Çay ve kahveden sıvı alımımı karşılıyorum; ayrıca su içmeme gerek yok' cümlesini sık sık duyuyorsunuzdur, ancak çay ve kahve tüketimi vücudun su ihtiyacını karşılayamadığı gibi; vücudun su kaybetmesine de neden olmaktadır.

Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi gereğinden daha fazla su tüketmek de vücudumuz için zararlıdır. Fazla miktarda alınan su, yeteri kadar atılamadığı için ödeme neden olmaktadır.

Suyunuzu Tatlandırın

Su tüketmeyi sevmiyorsanız kendi lezzetinizi ekleyerek tüketmeyi deneyin; suyun içine salatalık, elma, havuç, kivi, çilek, karpuz parçaları, nane veya portakal dilimleri ekleyebilirsiniz. Tadının daha da artması için birkaç saat buzdolabında bekletebilirsiniz.

Gün İçerisinde Ne Kadar Su Tüketmeli?

Genellikle su ihtiyacımız gün içerisinde besinlerden sağladığımız enerjiye göre de değişkenlik göstermektedir. Günlük olarak kilogram başına 30 ml su tüketmemiz gerekmektedir.

  • Günlük olarak 1,5-2 litre su vücuttaki normal ihtiyaçlarımızı karşılar.
  • Düzenli olarak spor yapanların günlük olarak 2,5-3 litre su tüketmesi tavsiye edilir.
  • Her gün 2 saat spor yapanların günlük olarak 3-4 litre su tüketmesi tavsiye edilir.

Suyun önemi ve faydalarının bu kadar çok olduğunu göz önünde bulundurursak Dünya Su Günü, su içimini artırmanız için bir başlangıç olsun.

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim