Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Daha Fazla Su İçmek İçin Harekete Geçin

Daha Fazla Su İçmek İçin Harekete Geçin
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Yüzde yirmilik kaybının ölüme neden olduğunu bildiğimiz su, yaşamak için en az oksijen kadar gereklidir. Su tüketimi bizi depresyondan, hatta kanserden dahi koruyabilir. Araştırmalar da depresyondaki kişilerin daha az su içtiklerini destekliyor.

Kilo vermenin en ucuz ve en basit yoludur su içmek. Tokluk hissi yarattığı için kilo vermeye yardımcıdır. Öğünlerden önce içilen su, atıştırmalıkları dikkat çekici oranda azaltır. Sıcak su içmek soğuğa nazaran daha fazla tokluk hissi vereceğinden zayıflamaya daha fazla yardımcıdır. Sindirim sisteminin çalışmasını sağlar, bu sebeple de sıcak suyun vücuda olan faydalarından bir diğeri de kabızlığı önlemesidir. Ayrıca spor yaparken bol su içmek de yağ yakmanızı hızlandırıcı bir etki yaratır.

Çay ve kahveden sıvı alımımı karşılıyorum, ayrıca su içmeme gerek yok diyen birilerini kesin tanıyorsunuzdur. Ancak çay ve kahve tüketimi vücudun su ihtiyacını karşılayamadığı gibi,su atımını desteklediği için vücudun su kaybetmesine de neden olmaktadır.

Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi gereğinden daha fazla su tüketmek de vücudumuz için zararlıdır. Fazla miktarda alınan su, yeteri kadar atılamadığında ödeme neden olmaktadır.

Peki gün içerisinde ne kadar su tüketmeli? Genellikle su ihtiyacımız gün içerisinde besinlerden sağladığımız enerjiye ve aktivite seviyesine göre değişkenlik göstermektedir. Sakin bir günde, vücut ağırlığınıza göre, kilogram başına 30 ml su tüketmeyi hedeflemelisiniz. Yani ortalam ağırlıkta bir kadın için günlük olarak 1,5-2 litre su, vücuttaki normal ihtiyaçlarımızı karşılar. Düzenli olarak spor yapanların günlük olarak 2,5-3 litre, her gün 2 saat spor yapanların ise günlük olarak 3-4 litre su tüketmesi tavsiye edilir.

Su ihtiyacınızı karşılamak için sadece susamayı beklemelisiniz. Su tüketmeyi sevmiyorsanız da kendi lezzetinizi ekleyerek tüketmeyi deneyin. Suyun içine salatalık, elma, havuç, kivi, çilek, karpuz parçaları, nane veya portakal dilimleri ekleyebilirsiniz. Tadının daha da artması için birkaç saat buzdolabında bekletebilirsiniz.

Suyun önemi ve faydalarını göz önünde bulundurun ve bugün su içimini artırmanız için bir başlangıç yapın :)

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim