Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

D Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir?

D Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Sağlıklı bir yaşam için çok önemli olan D vitamini karaciğer ve yağ dokularında saklanan, yağda çözünebilen bir vitamindir. Kemiğin ana yapı taşlarından birisi olan kalsiyumun emilebilmesi, sinir sisteminin, kasların çalışabilmesi ve bağışıklığın devam etmesi gibi birçok önemli görevleri bulunur. 

Vücudun D vitamini ihtiyacı kişinin yaşına göre farklılık gösterir. Yaş ilerledikçe alınması gereken miktar artar. Özellikle koyu renk cilde sahip olanlar, kilolu olanlar ve 65 yaşından büyük bireylerin D vitamini seviyeleri daha düşük, ihtiyaçları da daha yüksektir. 

Uyku sorunları, iştahsızlık, ani kilo verme, ishal, kusma gibi sorunlar D vitamini eksikliği belirtilerinin en büyük işaretleri arasındadır. 

Ülkemizde de en yaygın vitamin eksikliklerinin başında D vitamini eksikliği geliyor. Birçok kişi de bu eksikliğe hızlı bir çözüm bulmak amacıyla D vitamini takviyesi alıyor. Oysa ki bu tek başına yeterli değil. Yapılan bir araştırmada, D vitamini takviyesi alan kişilerin yüzde 50'sinin vücudunda D vitaminini etkin olmayan şekilde depolandığı için önemli bir fayda elde edemediği tespit edilmiştir.

Peki D vitamini eksikliği nasıl giderilir? D vitamini eksikliğini gidermenin en önemli doğal yolu, günde 15-20 dakika arası güneş ışınlarına doğrudan temas etmektir. Ayrıca düzenli olarak somon balığı, süt, yumurta, tereyağı gibi D vitamini içeren besinler de mutlaka tüketilmelidir. Bunların haricinde D vitamini takviyesi alınması gerekiyorsa da bir uzman tavsiyesi altında alınması gerektiği unutulmamalıdır.

D vitamini eksikliği kilo vermeyi zorlaştırır mı sorusu da en çok merak edilen konular arasında. D vitamini reseptörlerine sahip dokulardan birisi olan kaslarımız, D vitamini eksikliğinde daha çabuk yorulur. Bu durum da enerji tüketim dengelerini olumsuz etkileyerek, yağlanmayı kolaylaştırır. O nedenle kilo vermede sorun yaşayan kişilerin D vitamini seviyelerini ölçtürmeleri tavsiye edilir. 

Neden kilo veremiyorum diyorsanız bu blog yazımızı da mutlaka okumalısınız :)

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim