Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Çileğin Faydaları

Çileğin Faydaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Antioksidan Kaynağı Çilek
Yazın yakınlarda olduğunun habercisi çilek raflarda yerini aldı. Lezzeti ile gönlümüzde taht kuran bu meyve aynı zamanda sağlığımız içinde oldukça faydalı.

Çilek içerdiği A ve C vitaminleri ve flavonoidler nedeni ile iyi bir antioksidandır. Güneşin olumsuz etkilerini vücudumuzdan uzaklaştırmak, gün içerisinde sürekli olarak karşılaştığımız serbest radikaller ve kanserojenlerden korunmak adına ve hatta hücrelerin yaşlanmasını geciktirmek için çilek tüketimi oldukça önemlidir.

Kansere Karşı, Bağışıklık Arttırıcı

Kansere karşı koruyucu olan bu küçük kırmızı meyve, aynı zamanda bağışıklık sistemimizin de güçlenmesine yardımcıdır. Peki ama nasıl? Çileğin antioksidan etkisi meyveye parlak kırmızı rengini veren antosiyanin adlı bileşenden, yüksek C vitamini içermesinden ve kuersetin pigmentinden kaynaklanıyor. Ve bu antioksidan etkisi ile birlikte de çeşitli kanser türlerinin yolunu açan serbest radikallerin artmasını yani oksidatif stresi önlüyor. Yapılan bilimsel çalışmalar çilek gibi kırmızı renkli meyvelerde bulunan polifenollerin LDL oksidasyonunu ve kardiyovasküler hastalıkların görülme riskini azalttığını ortaya koyuyor. Bu kırmızı renkli meyvelerden her hafta 3 öğün yiyen kadınlarda kalp krizi riskinin %32’ye kadar azaldığı yönünde araştırma sonuçlarına ulaşılmakta.

Aynı zamanda romatoid artrit, gut gibi hastalıklarda meydana gelen yangıları azaltmakta ve idrar söktürücü bir etki göstermektedir.

Özellikle aşırı alkol alarak karaciğerini yormuş olanların, 3–5 gün çilek kürü yaparak karaciğerlerini dinlendirmeleri önerilmektedir.

Yüksek C Vitamini İçeriği

Çilekte bulunan C vitamini miktarı, portakaldan daha fazla! Bir kap çilekte, günlük C vitamini ihtiyacının %113’ü bulunuyor. Bu da kış aylarının portakalının yerini yaz aylarında çilek aldığını gösteriyor.

Bazı kişilerde çilek alerji yapabilir kaşıntı veya deri döküntüsü olarak görülen bu etkisi olan kişilerin çilek tüketmemesi önemlidir.

Diyabet hastalarının çoğu tatlı tadı nedeniyle genellikle çilekten uzak durmayı tercih eder ancak, 1 kase çilek sağlıklı bir atıştırmalık olabilir. Üstelik kan şekerini korkulduğu gibi yükseltmez. Fakat yine de kontrollü olmakta her zaman fayda var.

Çileğinde enerji içerdiği göz önünde bulundurularak tüketilmesi önemlidir, tüketirken 8 adet iri çileğin 1 porsiyon meyve ile eş değer olduğunu göz önünde bulundurmayı unutmayın. Çilek ve diğer meyvelerin kalorilerine ise buradan ulaşabilirsiniz.

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim