Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Çikolatasız Diyet Olur mu?

Çikolatasız Diyet Olur mu?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Diyet yapmak hep sevilen besinlerden ayrı kalmak gibi düşünülür, ancak gün içindeki kalori dengesinin sağlanması halinde istenilen her türlü besin diyete eklenebilir. O zaman çikolata yemek istiyorum isteklerini duyar gibiyim :) Çikolata diyetinizde neden olmasın? Gelin hem çikolatanın faydalarını, hem neden canımızın bu kadar çikolata istediğini, hem de diyetimize ne kadar çikolata ekleyebiliriz konuşalım :)

Çikolatanın yararları nelerdir?
Yapılan pek çok araştırma, özellikle bitter çikolatanın düşük miktarlarda tüketildiğinde sağlığa faydalı olduğunu ortaya koyuyor. Çeşitli hormonların salgılanmasını düzenleyerek sindirim sistemine, ruh hâlinize ve tatlı krizlerinizi bastırarak sağlıklı beslenmenize yardımcı olabiliyor.

Çikolatanın kanseri önlemede, kalp hastalıklarını engellemede, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmede rol oynadığı da belirtilmektedir. Yapılan araştırmalara göre 50 gram bir çikolata yeşil çaya oranla üç kat fazla antioksidan madde içerir.

Kakaodaki polifenol flavanoid maddesi hücre yenilenmesini sağlar, hipertansiyonu düşürür ve beyin kanaması riskini azaltır. Düzenli çikolata (bitter) tüketmek, kan basıncının düzenlenmesine de yardımcı olur ve iyi huylu kolesterolü arttırır.

Canımız neden çikolata ister?

İçerdiği triptofan proteini sayesinde seratonin seviyesini arttırır ve mutluluk hissi verir, Özellikle de kadınlar bu konuya daha duyarlıdır. Çikolatanın sakinleştirici özelliği ise içeriğindeki phenethylamine (PEA)'dir. Phenethylamine ise sinir sistemini uyarır ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

Çikolatanın içerdiği kakao miktarına göre antioksidan içeriği artar. Kakao miktarı yüzde 10'dan yüzde 95'lere kadar çıkabilen çikolatanın kakao içeriği yüksek olanlarından tercih etmek gerekir.

Çikolatanın besin değerleri
Çikolata sağlık için gerekli birçok mineral, kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir, çinko, polifenoller ve bakır içerir.

Diyette ne kadar çikolata yemeliyim?
Çikolata sağlık için gerekli birçok mineral, kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir, çinko, polifenoller ve bakır içerir, fakat içerdiği yoğun şeker ve yağ ile beraber gelen yüksek kalorisini göz ardı etmemek gerekir.

Günlük ortalama 20 gr (2 kare) bitter çikolatayı 1 porsiyon meyve yerine tercih ederek çikolatadan vazgeçmeden diyetinize devam edebilirsiniz.

Çikolatanın besin değerine sitemiz üzerinden ulaşabilir, keyifle çikolatanızı yiyebilirsiniz :)

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim