Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Çikolatanın Faydaları ve Diyetiniz

Çikolatanın Faydaları ve Diyetiniz
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Diyet yaparken çikolata özleyenleri yakından ilgilendiriyor bu yazımız. Diyet yapmak hep sevilen besinlerden ayrı kalmak gibi düşünülse de, gün içindeki kalori dengesinin sağlanması koşulu ile istenilen her türlü besin diyete eklenebilir. 

O zaman diyette çikolata neden olmasın? Gelin hem çikolatanın faydalarını, hem neden canımızın neden bu kadar çikolata istediğini, hem de diyetimize ne kadar çikolata ekleyebiliriz konularını konuşalım :)

Çikolata sağlık için gerekli birçok mineral, kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir, çinko, polifenoller ve bakır içerir. Yapılan pek çok araştırma, özellikle bitter çikolatanın düşük miktarlarda tüketildiğinde sağlığa faydalı olduğunu ortaya koyuyor. 

Çikolatanın kanseri önlemede, kalp hastalıklarını engellemede, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmede rol oynadığı da belirtilmektedir. Yapılan araştırmalara göre 50 gram bir çikolata yeşil çaya oranla üç kat fazla antioksidan madde içerir.

Kakaodaki polifenol flavanoid maddesi hücre yenilenmesini sağlar, hipertansiyonu düşürür ve beyin kanaması riskini azaltır. Düzenli çikolata (bitter) tüketmek, kan basıncının düzenlenmesine de yardımcı olur ve iyi huylu kolesterolü arttırır.

İçerdiği triptofan proteini sayesinde seratonin seviyesini arttırır ve mutluluk hissi verir. İşte bu yüzden canımız çikolata çeker. Özellikle de kadınlar bu konuya daha duyarlıdır. Çikolatanın sakinleştirici özelliği ise içeriğindeki phenethylamine (PEA)'dir. Phenethylamine ise sinir sistemini uyarır ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

Çikolatanın içerdiği kakao miktarına göre antioksidan içeriği artar. Kakao miktarı yüzde 10'dan yüzde 95'lere kadar çıkabilen çikolatanın kakao içeriği yüksek olanlarından tercih etmek gerekir.

Sağlığınıza faydalarının yanı sıra çikolata içerdiği yoğun şeker ve yağ ile beraber gelen yüksek kalorisini göz ardı etmemek gerekir. Günlük ortalama 20 gr (2 kare) bitter çikolatayı 1 porsiyon meyve yerine tercih ederek çikolatadan vazgeçmeden diyetinize devam edebilirsiniz.

Çikolatanın besin değerine sitemiz üzerinden ulaşabilir, keyifle çikolatanızı yiyebilirsiniz :)

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim