Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Çikolata mı, Şarap mı?

Çikolata mı, Şarap mı?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Bazılarının keyif almak, bazılarının rahatlamak, bazılarının ise sosyalleşme aracı olarak tükettiği alkol aslında bir şekerdir. Tıpkı tatlılarda olduğu gibi alkol oranı yüksek içeceklerin vücuda alınması da kan şekeri düzenini bozan ve vücudun yağlanmasına neden olan bir durumdur. 

Alkollü içecekler posa içeriğine sahip olmadıklarından bağırsaklardan hızlıca emilirler ve kan şekerini çok hızlı bir şekilde yükseltir. Ardından kan glikozunu normal sınırlara getirmek için vücutta pankreas organımız tarafından insülin hormonu salgılanır. Böylece yükselen kan şekerimiz aynı hızla düşer. Yani yine başladığımız noktaya döneriz. Bu sebeple miktarı oldukça iyi ayarlanmalı ve seçiminizi vücuda daha az zararlı olandan yana kullanmalısınız. 

Örneğin votka, viski, rakı yerine kırmızı şarap daha doğru bir tercihtir. Yapılan yanlışların başında alkolü tek başına fazla miktarda kullanmak geliyor. Örneğin akşam yemeğinde ızgara etlerin yanında, ihtiyacınıza göre daha az miktarda ekmek kullanıp bir, en fazla iki kadeh şarap içtiğinizde çok da sınırın üstüne çıkmamış olursunuz.

Birçoğumuzun vazgeçmekte zorlandığı, yemekten mutluluk duyduğumuz bir diğer kaçamak da, dünyanın tek siyah gıdası olan çikolatadır. Aslında çikolata hakkındaki araştırmalar onun çok da suçlu olmadığını gösteriyor. Evet, çikolatanın yağ miktarı yüksektir ama kontrollü yapılan bir çalışmada 196 ml şarap ile 49 gr siyah yani kakao miktarı yüksek çikolatanın içerdiği flavonoid miktarının aynı olduğu gösterilmiş. Flavonoidler kanserden koruyan antioksidan bileşiklerdir. Ayrıca başka bir çalışmada da günde 75 mg yine kakao oranı yüksek çikolata tüketiminin kandaki iyi kolesterolü arttırdığı belirtilmiştir. 

Artık gönül rahatlığıyla günlük diyetinizde kontrollü olarak çikolataya yer vermeyi düşünebilirsiniz belki? Bu hatırlatmalar ışığında daha dengeli beslenme düzeni oluşturmanız dileğiyle, sağlıklı günler dilerim.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim