Sipariş Ver
pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Chia Tohumu’nun Sağlık Sırları

Chia Tohumu’nun Sağlık Sırları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Son zamanların en popüler besini kuşkusuz Chia tohumudur. Maya dilinde ‘enerji’ anlamına gelen chia tohumu nane ailesinden bir bitkidir. Zengin protein, yağ ve lif içeriği sayesinde ne yersem yiyim doyamıyorum diyenler için diyette vazgeçilmez bir besin haline gelmekte.

Omega-3 kaynağı olduğunu biliyor muydunuz?

Chia tohumu alfa linoleik asitten yani bitkisel omega-3 bakımından oldukça zengindir. Yapılan çalışmalarda, omega-3 yağ asidinin dengeli alınmasının kalp ve damar sağlığı açısından yararlı olduğu gösterilmektedir. Omega-3 içeriği yüksekliği ayrıca antienflamatuar etki göstermektedir.


Glutensiz beslenme için ideal

Eğer beslenmenizden gluteni çıkarmaya çalışıyorsanız veya çölyak rahatsızlığınız varsa gluten içermemesi sebebiyle gönül rahatlığı ile tüketebileceğiniz bir besin. Ayrıca bitkisel protein içeriğinin yüksek olması vejetaryan beslenenler için de iyi bir alternatif.

Kemik sağlığınızı koruyun

Kalsiyum içeriğinin yüksek olması kemik sağlığının korunmasında ve osteoporozun önlenmesine yardımcıdır. 2 kaşık chia tohumu günlük kalsiyum ihtiyacınızın %18’ini karşılamaktadır, bu da sütten bile daha yüksek oranda kalsiyum içerdiğinin göstergesidir. Manganez içeriği sayesinde yorgunluk, unutkanlık problemlerinin ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.


Chia tohumunun kullanımının kolay olması da gözde bir besin haline gelmesinde önemli bir nedeni oluşturmaktadır. Baskın bir tadının olmaması hemen hemen her türlü yiyecek ve içeceğe eklenebilmesini sağlamaktadır. En sık meyve karışımları, süt, yoğurt ile karıştırılarak tüketilmektedir. Su ile karıştırıldığında jel haline gelmesi, bu formda pratik puding ve çorbalar hazırlanmasını sağlar.
Günlük aldığınız enerjiyi daha sağlıklı ve lezzetli hale getirmek istiyorsanız chia tohumunu beslenme programınıza ekleyebilirsiniz. Dilerseniz Rafinera’nın özel tarifi ile yeni alternatifler oluşturarak sıkılmadan bir diyetinizi eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim