Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Cevizin Faydaları

Cevizin Faydaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Ceviz yaklaşık 10 gram ağırlığında, iki ayrı beyin lobuna benzeyen yenebilir bir çekirdeğe sahip bir yemiştir. Arjantin, Brezilya, Kaliforniya, Peru, Meksika gibi adlarla anılan farklı birçok ceviz çeşitleri vardır.

Ceviz protein ve yağ asidi içeriğinin yanı sıra kalsiyum, fosfor, potasyum, magnezyum, çinko, demir, sodyum, bakır, manganez ve selenyum mineralleri ile A, C, E, K, B1 ve B6 vitaminleri açısından zenginliği ile eşsiz bir besindir.

Cevizin faydalarını incelemeye beyin fonksiyonlarına olan etkisi ile başlayalım. Eskiden hafızanın sadece yaşlanmaya bağlı olarak zayıfladığı düşüncesi hakimken, günümüzde yoğun çalışma temposunun ve stresin de unutkanlığa neden olduğu bilinmektedir. Güçlü bir hafıza için doğru besinleri, doğru miktarda tüketmek önemlidir. Bu besinlerin başında da ceviz gelmektedir.

Cevizin etkisi içindeki çoklu doymamış yağ asitlerinden kaynaklanmaktadır. Bilişsel fonksiyonlara katkıda bulunarak hafızayı güçlendirmesinin yanı sıra ceviz odaklanma ve konsantrasyon konusunda da yardımcı olur. Düzenli ceviz tüketen kişilerde yaşa, cinsiyete bakılmaksızın bilişsel fonksiyonlarda artış olduğu görülmektedir. Yapısındaki biyoaktif bileşenlerin beyin hücrelerinde koruyucu etki yaparak özellikle hafızada iyileştirici etkisi olduğu saptanmıştır. Cevizin diğer faydalarına gelince:

  • Omega 3 yağları ve bitkisel sterollerden zengin olması sebebi ile yüksek kolesterole karşı destek tedavisi olarak kullanılır.
  • Cevizde bulunan E vitamini, damarlarda meydana gelebilecek plak oluşumlarını engeller ve kalp tıkanıklığını önler.
  • Linoleik, alfa linoleik ve B6 vitaminlerini içerdiğinden dolayı sinir sistemini olumlu yönde etkiler.
  • Düzenli tüketildiğinde içerdiği polifenoller ve diğer antioksidanlarla kanserden korumaya yardımcı olur.
  • Cevizde yer alan mineraller metabolik faaliyetlere destek olur; büyümeyi ve gelişmeyi, sperm üretimini, sindirimi ve nükleik asit sentezini hızlandırır.
  • Lifli yapısıyla insülin direncinin düşmesini ve kan şekerinin dengede kalmasını sağlar.
  • Her gün tüketilen 2-3 ceviz, cildin elastikliğini arttırır ve ciltteki hücrelerin canlı kalmalarına yardımcı olur.

Cevizin kendisi kadar suyunun da faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Ceviz suyunun faydaları da bir başka blog yazımızda :)

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim