Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Çağla ve Erik Hakkında

Çağla ve Erik Hakkında
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

İlkbaharın müjdecileri badem, erik ve kayısı çekirdeği sert meyveler veren ağaçlardır. Olgun meyvelerini hepimiz tanıyor ve seviyoruz. Peki çağla nedir? Çağla bu ağaçların olgunlaşmamış ama yenilebilecek durumdaki ham meyveleri, yani çekirdekleri sertleşmeden önceki halleridir. En erken yenebilen meyveler arasında olan çağla yılda sadece 15-20 günlük bir süre içinde bulunabilirler. Bu makalede erik ve çağlayı inceleyeceğiz.

Sağlıklı ve lezzetli olmalarının yanı sıra erik ve çağla, enerji içeriklerinin düşük olmasıyla da kalplerimizi fethetmiştir. Çağla ve erik, sindirilebilir lif içeriği açısından zengin olduklarından glisemik indeksleri düşük meyvelerdir. Bu özellikleri ile kabızlık ve gaz problemleri yaşamanızı da engellerler. Ayrıca kötü kolesterol olarak bilinen LDL değerinin düşürülmesine, iltihaplı rahatsızlıkları önlemeye yardımcıdırlar. 

Papaz eriği, can eriği, anjelik erik gibi birçok çeşit arasında özellikle demir açısından zengin olan can erik, vücudun kan yapmasına yardımcı olur. Kırmızı kan hücrelerinin eksikliği ile ilgili hastalıklar erikteki zengin C vitamini ve demir içeriği nedeniyle engellenebilir. 

İçerdiği yüksek magnezyum ile hem toplar ve atar damarları geliştirir hem de kanın oksijenlenme oranını artırarak metabolizmayı hızlandırır. Vücutta iltihabik reaksiyonlara neden olan C reaktif proteinin düzeyini düşürmesi de eriğin faydaları arasındadır.

C vitamini başta olmak üzere birçok vitamin ve mineral yönünden zengin olan çağla ve erik, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Diş etlerinin güçlendirilmesine de destek olan erik, diş sağlığının korunması için oldukça önemlidir. 

Çok az bilinen bir özelliği vardır ki özellikle çağla, zeytinyağının içerdiği tekli yağ asitlerini içerir. Bu sayede kalp ve damar sağlığının korunması da çağlanın faydaları arasındadır.

Bu tip yeşil meyvelerde, neo klorojenik ve klorojenik asitler, göz dokularını besleyen ve makula zedelenmesini önlemeye yardımcı olan antioksidanlar bulunmaktadır. Mevsim geçişi meyveleri olması sayesinde ise gribal enfeksiyonlardan korunmanıza yardımcı olurlar.

Eriğin 1 su bardağı kadarının 100 kcal’den az olması ve yaklaşık %80’inin su olması diyet programlarında daha sık yer almasını sağlar. Sizde ara öğünlerde erik tüketebilirsiniz. 

Yalnız bu sağlıklı meyveleri tüketirken tuzlamamanızı öneririz. Gereğinden fazla tuz kullanımının zararlarını blog yazımızda sizler için paylaştık :)

Dyt. Mine Bilge Sefacı 

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim