Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Buğday Ruşeymi ve Çocuk Beslenmesi

Buğday Ruşeymi ve Çocuk Beslenmesi
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Buğdayın ruşeym kısmı, buğdayın en tepesinde bulunan, embriyo olarak adlandırılan, tohumun üremesini ve çimlenmesini sağlayan kısımdır. 1 ton buğdaydan yaklaşık 1 kilogram ruşeym elde edilmektedir. Her canlının bir kalbi olduğu gibi, buğdayın da %2 lik kısmını oluşturan buğday ruşeymi, buğdayın kalbi ve hayat kaynağıdır.

İki yemek kaşığı çiğ ruşeym, 1,5 gr doymamış yağ, 9 gr karbonhidrat, 4 gr protein, 2 gr diyet lifi, 2 gr şeker, sıfır kolesterol ve sadece 60 kalori içerir. Böylece ruşeym nedir cevapladık, şimdi de ruşeymin faydalarına bakalım. Ruşeymin içeriğinde bulunan bileşenlerin çocukların gelişiminde etkisi nedir?

  • E vitamini, çok güçlü bir antioksidandır. Çocukların bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korur.
  • B1 ve B2 vitaminleri çocukların bağırsak ve diş gelişimine katkıda bulunur. Eksikliğinde gözlerde güçsüzlük, sindirim bozukluğu, kabızlık, fiziksel koordinasyonda bozukluk, iştah azalması görülür.
  • Folik asit, çocukların zihinsel gelişimlerinde rol oynar.
  • Çinko merkezi sinir sisteminin gelişimi ve fonksiyonlarında önem taşır. Eksikliğinde çocuklarda öğrenme yetisinin sınırlanması, büyüme ve gelişmede aksaklıklar, iştahsızlık gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar.
  • Demirin çocuğun zihinsel gelişimine, okul performansına, konsantrasyonuna ve hafızası üzerine olumlu etkileri vardır. Eksikliği çocuğun okul başarısını olumsuz yönde etkiler.
  • Bebeklerde idrar yolu rahatsızlıklarına karşı da ruşeym kullanılmaktadır. 

Görüyoruz ki ruşeymin yararları saymakla bitmiyor. Peki ruşeym mutfaklarda çocuk yemeklerinde nasıl kullanılır? Ruşeym taze veya kuru meyvelere ilave edilir. Ruşeymli pekmezli ve cevizli muhallebi yapılabilir. Ruşeymli havuçlu çorba pişirilir. Yulaf ezmeli karışımlar, meyve püresi yapılabilir. Peki çocuklarda ruşeym yedirirken nelere dikkat etmeliyiz?

  • Buğday ruşeymi 8. aydan itibaren bebeklerin yiyeceklerinin içerisinde yer alabilir.
  • Ruşeymin yapısı gereği sıcak ve nemli ortamda çabuk bozulmasından kaynaklı olarak pişirme işleminden sonra servis edilirken kullanmak daha yararlı olmasını sağlar.
  • Günde 3-5 bardaktan fazla kullanılması önerilmez. Anne adaylarının ve kan basıncı yüksek olanların kullanması ise sakıncalıdır.

Anne adayları için hamilelikte doğru beslenme önerilerini de bir başka blog yazımızda paylaştık :)

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim