Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Buğday Kepeği ve Faydaları

Buğday Kepeği ve Faydaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Buğdayın en dış kısmını oluşturan kabuğuna buğday kepeği denir. Yıkanmış ve kurutulmuş buğdaylar değirmende öğütülürken buğdaydan ayrılan bu kabuklu kısım da en az buğday unu kadar sağlıklı ve değerli bir besindir.

Buğday kepeğinde buğdayın kendisine göre çok daha fazla lif bulunur. Buğday kepeği özellikle B grubu vitaminleri açısından çok zengindir. Yüksek oranlarda tiamin, riboflavin, niasin ve folat içerir.

Buğday kepeğinin zengin B grubu vitamin içeriğinin detaylarına bir göz atalım. Her şeyden önce tiamin, diğer B grubu vitaminlerle birlikte vücudun, özellikle beynin, enerji üretiminde gerekli bir vitamindir. B vitaminleri aynı zamanda kan hücrelerinin oluşumu ve sağlıklı bir dolaşım sistemi için gerekli olan hidroklorik asidin üretiminde rol oynarlar.

Yetersiz B1 vitamini alımı yorgunluk, depresyon, gözlerde güçsüzlük, zihin bulanıklığı ve fiziksel koordinasyonda bozukluğa sebep olur. Ayrıca iştah dengesizliği, sindirim bozukluğu, kabızlık, yorgunluk, baş ağrısı, sinir ve dolaşım sistemi hastalıkları, kas krampları, ödem gibi sorunlara da yol açabilir. Şimdi gelelim buğday kepeğinin diğer faydalarına:

  • Doğru porsiyonda tüketilen buğday kepeği insüline bağımlı olmayan şeker hastalığı görülme riskini azaltır.
  • Karbonhidratlardan enerji üretiminde, kalp ve sindirim sistemi kaslarının dokusunun korunmasında önemli görevi vardır.

Yapılan araştırmalarda diyetin posa içeriği ile bazı hastalıkların oluşum sıklığı arasında da ilişkiler kurulmuştur. Buğdayın kepek bölümünün mide, bağırsak ve kolon kanserinin görülme riskini azalttığını ortaya koymuştur. Örneğin, az posalı diyet alan batı toplumlarında kalın bağırsak hastalıkları, kolit ve kanser, fazla posalı diyetle beslenen Afrika toplumlarından daha sık görülmektedir.

Önemini lifli gıdalar başlıklı makalemizde detaylandırdığımız diyet posası için değişik yaş ve özel durumlara yönelik tüketim standartları henüz belirlenmemiş olsa da, son literatürlerde kadınlarda 30, erkeklerde 38 gram posa alımı uygun görülmektedir. Gerekli miktarı almak için makarna tüketeceğiniz zaman tercihinizi kepekli makarnadan, ekmek tüketeceğiniz zaman ise tercihinizi kepekli ekmekten yana kullanmak akıllıca olacaktır. En sağlıklı ekmek de tabii ki kepeği ve ruşeymi içinde, en az işlenmiş buğdaydan elde edilir.

Fazla miktarda tüketilen buğday kepeği kalsiyum, demir, çinko gibi bazı minerallere bağlanarak bunların da vücuttan atılmalarına yol açabilir. Bu nedenle tüketim miktarına dikkat etmek gerekir.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim