pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Bronzlaştıran Yaz Besinleri

Bronzlaştıran Yaz Besinleri

Yaz aylarında güneşin zaralı ışınlarından korunmak için besinlerden de destek alabilirsiniz. Hem bu besinler bronzlaşmanıza da yardımcı olacak. Yüksek oranda beta karoten içeren besinler sağlıklı ve parlak bir cildin en önemli anahtarlarından:)

Havuç;

Havucun cildinize olan faydalarını hepiniz duymuşsunuzdur ama bir çok bronzlaşma ürünlerini içerisinde cildin renklenmesini artırmak için havucun içerisindeki alfa karotenin bulunduğunu biliyor muydunuz? Cilt kanseri ve güneş lekelerini korumaya da yardımcı olur. Cildinize verdiği sağlığın yanı sıra Harvard Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre havuç gibi beta-karotenden zengin gıdaların tüketilmesi sperm kalitesini artırmaktadır.

Kapya Biber;

Kırmızı renkli bu sebze yüksek oranda karotenoid içerir bronzlaşma sürenizi hızlandırmaya yardımcı olacaktır. Zengin C vitamini içeriği sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yanı sıra kilo vermenizi de destekler.

Yumurta;

Özellikle yumurtanın sarısını tüketerek içeriğindeki trozin ve A vitamini sayesinde cildinizi bronzlaşmasını kolaylaştırır. A vitamini içeriği bronzlaştırma etkisinin yanı sıra cildin yenilenmesine de yardımcı olur.


Bal kabağı;

Renginden de anlaşılacağı gibi mükemmel bir beta-karoten kaynağı:) Cildinize olan desteklerinin yanı sıra yüksek oranda içerdiği lifler sayesinde barsak hareketlerinizi düzenlemeye de yardımcı.

Peynir;

Yüksek oranda selenyum içeriğine sahip olması daha iyi bronzlaşmanıza yardımcıdır. Güneş yanığından korunmanıza yardımcı olurken aynı zamanda serbest radikallere karşı vücudunuzu koruyarak cildinizin yaşlanma sürecini yavaşlatır.

Somon;

Yüksek miktarda A vitamini içermesi hızlı bronzlaşma sağlar ve cildinizi korur. Omega-3 yağ asitleri sayesinde de kalp sağlığınızı koruması yanımıza kar kalan:)


Dyt. Mine Bilge Sefacı