Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Bedenimizi Değil Ruhumuzu Doyuralım :)

Bedenimizi Değil Ruhumuzu Doyuralım :)
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Ramazan ayı denilince aklınıza ilk neler geliyor? Eminiz ki çoğunuz için bu sorunun cevabı mükellef iftar-sahur sofraları oluyor. İşte Ramazan dönemi boyunca yaşadığınız mide problemlerinin, kilo artışlarının, dengesiz kilo kayıplarının ya da sindirim sıkıntılarının altında yatan nedenler bu sofralarda saklı diyebiliriz.

Sofralar renklenip, çeşitler artınca üstüne bir de nefis yemek kokuları eklenince zaten açık olan iştahımızı daha çok arttırıyoruz. Bu sefer de yedikçe daha çok yiyesimiz geliyor ve zamanla yarışır gibi yemeğe yükleniyoruz. İşte tam da bu noktada gönlümüzün doymasıyla midemizin doyması arasındaki farkı anladığımız an, hem diyetimize hem de Ramazan ayına daha uygun beslenmeye başlayacağız. Ramazan ayının manası da tam olarak bu farkı hissetmek değil mi sizce de?

Sahursuz Asla!

Vücudumuza aldığımız besinlerin 4-6 saat arasında sindiriminin tamamlandığını düşünecek olursak yaz aylarına denk gelen Ramazan ayında 16-17 saatlik açlığımızı çok fazla yemek yemeye çalışarak dengelememiz ne yazık ki mümkün değil! Sahurda yapmamız gereken soframızda protein içeren besinlere ve lif oranı yüksek gıdalara yer vermek! Aynı zamanda bol sıvı alınmalı ki gün içerisindeki sıvı dengesine destek olsun. Tuz oranını da artırmayalım ki susama süremizi kısaltmasın :)

İftarda İçtiğiniz Su Soğuk Olmasın!

Orucumuzu açarken çoğumuzun ilk yaptığı şey hemen 1-2 bardak su içmek oluyor. İlk içtiğimiz suların; gün içerisin de mide hep boş olduğu için mideyi rahatsız etmemesi adına ılık su tüketimine özen göstermelisiniz!

Suyun Yanına İftarda Kan Şekerinizi Dengeleyecek Besinler Seçin!

Suyumuzu içtikten sonra 1 hurma veya 2 kuru kayısı yemeğe başlamadan önce iştah kontrolü açısından destekleyici olacaktır.

Mineral Kayıplarına Dikkat Edin!

Gün boyunca açlık ve susuzluk, sıcaklara bağlı terleme ile birleşince mineral kayıpları kaçınılmaz oluyor. Akşamları kas krampları ve kasılmaları ile boğuşmak istemiyorsanız detoks ayranına iftar sofranızda yer açın! 3 kaşık yağsız yoğurdu, 1 adet maden suyu ekledikten sonra ince kıyılmış dereotu/nane/maydanoz ile blender'dan geçirin. Soğuk soğuk için :)

İftarda Ara Verin!

Orucunuzu açtıktan sonra 1 kase çorba içip hem iştah kontrolü hem de sindirim sistemini rahatlatmak adına ana yemekte önce 10-15 dk’lık bir ara verilebilir. Bu arada masada durmamaya özen gösterelim. Masada beklediğimiz zaman aranın vaktini fark etmeden kısaltabiliriz :) Hareket etmek bu süreçte bizim kazancımız olacaktır!

Hareket Edin!

Gün içerisinde açlıkta dolayı oluşan hareketsizliğimizi dengelemek adına iftardan sonra yapılan tempolu bir yürüyüş metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olacaktır.

Uykuya Yenik Düşmeyin!

Normal zamanda da uydukça daha çok uykunuz gelir ve hareketlerimizde isteksizlikler oluşur. Fazla uyku vücutta metabolizma hızını yavaşlatır. Bu nedenle yediğimiz besinler bizde daha fazla yağ olarak depolanır. Hal böyleyken Ramazan ayında sahur sonrası çok uzun süreli uykular vücut için faydalı olmayacaktır.

Ramazan ve Rafinera

Ramazan ayında kilo kaybınızı devam ettirmek için beslenme düzeninize Rafinera ile devam edebilirsiniz. Rafinera paketinizin kalori değerini bir üst seviyeye çıkarmanız ve Öğlensiz Paket'e geçmenizi tavsiye ederiz. Akşam öğününüzü iftar yemeği olarak konumlandırıp yanına 1 bardak detoks ayranı ve 1 dilim ekmek veya çok çok ince (çeyreğinin çeyreği gibi düşünebilirsiniz) bir dilim pide ekleyebilirsiniz. 2.Ara öğününüzü iftardan 2 saat sonra, 1. Ara öğününüzü ise kahvaltınız ile beraber sahurda öğün olarak tüketin.

Sabır ayı olan Ramazan ayını hem huzur dolu hem de vücudunuz için en faydalı şekilde geçirmeniz dileğiyle…

Dyt. Mine BİLGE SEFACI

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim