Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Bayramda Beslenme

Bayramda Beslenme
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

İstediği kiloya kavuşmak isteyenler için bayramlar kabusa dönüşmesin diye dikkat edilmesi gereken bazı önemli ayrıntılar var. Bu ayrıntılar sağlıklı beslenmeye dikkat edenler için de önemli. İşte bayramda beslenme önerileri: 

Birçok aile için herkesin bir araya geldiği bayram kahvaltısı, şüphesiz en çok sevilen öğündür. Kahvaltı için doğru seçimler yapmak, gün içerisinde hazımsızlık, gaz gibi rahatsızlıkları yaşamanın önüne geçecektir. Peynir çeşitleri, salatalık, domates gibi söğüş sebzeler, süt, yumurta, az yağlı bol sebzeli menemen ile kepekli ve az yağlı simit kahvaltı öğünü için iyi alternatifler arasındadır.

Geleneksel şerbetli tatlıların yerine misafirlerinize meyve salataları, sütlü tatlılar, dondurma veya meyve tatlıları ikram ederek onlara büyük bir iyilik yapabilirsiniz. Şeker, çikolata yerine de hurma, kuru kayısı, kuru incir gibi kurutulmuş meyveler ile ceviz, badem, fındığın eşlik ettiği ikramlıklar hazırlayabilirsiniz.

İlle de şerbetli tatlı diyorsanız, arzuladığınız miktarın yarısını yiyerek, tatlıları da takip eden öğünlerde hafif ama sağlıklı sebze yemeklerinden tüketerek daha az kalori almış olursunuz.

Kontrolü elde tutabilmek için, evden çıkmadan önce tüketeceğiniz yağsız süt ürünleri veya çantanızda, arabanızda bulunduracağınız kuru meyve atıştırmalıkları hem pratik olacak hem de size sunulanların miktarlarını kontrol etmenizi sağlayacaktır.

Sabah erken saatlerde yapılan 1 saatlik tempolu yürüyüş güne zinde başlamanıza destek olacaktır. Bayram ziyaretlerine giderken araba yerine yürümeyi tercih etmek veya arabayı uzağa park etmek, asansör yerine merdiven kullanmak da kaçamaklarınızı dengelemeye yardımcı olur.

Bayram ziyaretleri sırasında artan çay ve kahve tüketimi aşırı miktarlarda olduğunda çarpıntı, kalp ritim bozuklukları, mide problemlerine sebep olabilmektedir. Bunların miktarlarına dikkat etmenin yanında su tüketmeyi de ihmal etmeyin. Sıcak havalara denk gelen bayram günlerinde 2,5-3 lt su tüketmeyi atlamayın.

Bayramda çocuklar da şeker tüketimine özellikle dikkat etmelidir. Sürekli şeker ve şekerli ürünlerin tüketilmesi, çocukların açlık duygusuna engel olarak, ana yemeklerin ve aralarda olması gereken sağlıklı atıştırmaların reddedilmesine yol açar. Sınırlı miktarda çikolata ve şekerleme tüketmelerine izin verin, tamamen yasaklamak çocuğunuzun sizden habersiz tüketmesine neden olabilir.

Özellikle Kurban Bayramı’nda dikkat etmemiz gereken et ve tatlı tüketiminin detayları da bir başka blog yazımızda:)

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim