Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Bahar Yorgunluğu ile Başa Çıkmanın Püf Noktaları

Bahar Yorgunluğu ile Başa Çıkmanın Püf Noktaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Uykusuzluk, yorgunluk, isteksizlik, bitkinlik gibi şikayetleriniz varsa bahar yorgunluğuna yakalanmış olabilirsiniz. Bu yorgunluğun hormon salgılarındaki değişim, hava sıcaklığı gibi birçok nedeni vardır, ancak tartışmasız ki beslenme bunlar arasında en öne çıkan sebeptir.

Hepimizin bildiği ama nedense unuttuğu, beslenme ilgili bazı püf noktalarını yeniden gözden geçirmemizde fayda var.

Sağlıklı Bir Diyete Başlayın!
Baharın gelişi size kışın alınan kiloların geri verilmesini mi yoksa vücudun yeniden yeni doğmuş gibi canlanmasını mı çağrıştırıyor? Cevabınız her ne olursa olsun bu baharı sağlıklı beslenmeye başlamak için bir fırsat haline getirmeye çalışın. Sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzınız haline getirerek sağlığın ve keyfin tadını çıkarmaya başlayın.

Vitamin ve Mineral Tüketimini İhmal Etmeyin!
Bahar aylarında bağışıklık sistemimiz güçsüzleşebileceği için yorgunluğa karşı savaşmakta bize yardımcı olacak vitamin ve mineraller ile öğünlerimizi desteklemek büyük önem taşır. Stresi azaltmak için B grubu vitaminlerinin, antioksidan etkilerinden dolayı vücudumuzun zararlı çevresel etkilere karşı koruyuculuğunu artırması için C vitaminlerinin, kaslar üzerinde rahatlatıcı etkisi bulunan magnezyumun ve yorgunluğun azalması için potasyumun yeterli alınıp alınmadığı gözden geçirilmelidir.

Diyette Çeşitliliğin Önemi
Gün içerisinde enerjimizi ve motivasyonumuzu koruyabilmek için güne her gün farklı bir kahvaltı ile başlayalım. Her gıda farklı besin öğeleri içerir ve metabolizmanızı farklı derecelerde aktive eder. Rahatlatıcı etkisi olan serotonin hormonumuzun salgılanmasına yardımcı olan kepeği ayrılmamış tahıllardan yapılan ekmekleri veya tam tahıllı kahvaltılık gevrekleri çeşitlendirmek için kullanabiliriz. Besin tüketme sindirim sistemimizi aktive ettiği için sabah yapacağımız dengeli bir kahvaltı metabolizmamızın çalışmasını sağlayarak, sabah yorgunluğumuzu atmamıza destek olur.

Bahar yorgunluğuna etkisi olabilecek bir başka neden ise D vitamini eksikliğidir. D vitaminin en temel kaynağı güneş ışığıdır. Kışın kapalı ortamlarda bulunmamız ve azalan güneş ışığı D vitamini alımımızı engellemektedir. Bu nedenle vücutta D vitamininin en yüksek olduğu dönem Eylül ayı, en düşük olduğu dönemse Mart ayıdır. D vitamini eksikliğinde halsizlik, yorgunluğun yanında sırt ve eklem ağrıları görülebileceği unutulmamalıdır.

Doğal enerji kaynağı olarak adlandırılan ruşeym; omega-3 ve omega-6 yağ asitleri bakımından zengin olup A, D ve E vitaminlerini oldukça yüksek oranda içerir. Bu sayede bahar yorgunluğunun önüne geçerken aynı zamanda bağışıklık sistemini de destekler. Günlük beslenme programımızda kullandığımız ruşeym ekmeklerine ilaveten besin desteği olarak ruşeym yağını tercih edebiliriz.

Canlanmak için hareket etmenin tam zamanı! Spor olarak açık havada yapılan hızlı tempolu bir yürüyüş, sabahları yapılacak 15 dakikalık egzersizler güne zinde başlamamızı sağlayacaktır.

Oluşan sıcaklık farkı, nem kaybı ile ciltte kuruma oluşabilir, bu durumda yeterli sıvı alınmazsa halsizlik, kas krampları, bağırsak tembelliği ile kendini gösteren bahar yorgunluğu ile karşılaşabiliriz, ayrıca vücut susuz kaldığı için açlık hissimiz de artar. Yenilenme sürecinde beslenme planımız kadar içeceklerimiz de önemli olduğundan bu planın içinde mutlaka her gün 2-2,5 lt su tüketilmelidir. Ayrıca lenf dolaşımımızı düzene koyup, bağırsak hareketlerimizi kolaylaştıran bitki çaylarını ihmal etmemeliyiz. Ayrı ayrı demlemek zorunuza gidiyorsa metabolizma uyandırıcı ve toksinlerden arındırıcı çay karışımımızı hazırlayabilirsiniz.


Metabolizma uyandıran çay;
1 adet golden elma
1 adet limon
1 tatlı kaşığı çekilmemiş top karabiber
1 tatlı kaşığı karanfil
2 adet çubuk tarçın
1 lt su içerisine malzemeleri ekleyip, 10 dk. kaynatalım. Ocaktan alınca içerisine 1 tatlı kaşığı beyaz çay ve 1 çay kaşığı kakule ekleyip 10dk. demlenmeye bırakalım.

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim