Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Bahar Yorgunluğu ile Başa Çıkmanın Püf Noktaları

Bahar Yorgunluğu ile Başa Çıkmanın Püf Noktaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Uykusuzluk, yorgunluk, isteksizlik, bitkinlik gibi şikayetleriniz varsa bahar yorgunluğuna yakalanmış olabilirsiniz. Bu yorgunluğun hormon salgılarındaki değişim, hava sıcaklığı gibi birçok nedeni vardır. Ancak tartışmasız ki beslenme bunlar arasında en öne çıkan sebeptir. Beslenme ilgili bazı püf noktalarını yeniden gözden geçirmemizde fayda var.

Sağlıklı bir diyete başlayın! Baharın gelişi size kışın alınan kiloların geri verilmesini mi yoksa vücudun yeniden yeni doğmuş gibi canlanmasını mı çağrıştırıyor? Sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzınız haline getirerek sağlığın ve keyfin tadını çıkarmaya başlayın.

Vitamin ve mineral tüketimini ihmal etmeyin! Stresi azaltmak için B grubu vitaminlerinin, vücudumuzun zararlı çevresel etkilere karşı koruyuculuğunu arttırması için C vitaminlerinin, kaslar üzerinde rahatlatıcı etkisi bulunan magnezyumun ve yorgunluğun azalması için de potasyumun yeterli alınıp alınmadığı kontrol edilmelidir.

Diyette çeşitliliğin önemli! Besin tüketme sindirim sistemimizi aktive ettiği için sabah yapacağımız dengeli bir kahvaltı metabolizmamızın çalışmasını sağlayarak, sabah yorgunluğumuzu atmamıza destek olur. Rahatlatıcı etkisi olan serotonin hormonun salgılanmasına yardımcı olan kepeği ayrılmamış tahıllardan yapılan ekmekleri veya tam tahıllı kahvaltılık gevrekleri kullanabiliriz. 

Doğal enerji kaynağı olarak adlandırılan ruşeym; omega-3 ve omega-6 yağ asitleri bakımından zengin olup A, D ve E vitaminlerini oldukça yüksek oranda içerir. Günlük beslenme programımızda kullandığımız ruşeym ekmeklerine ilave olarak besin desteği olarak ruşeym yağını tercih edebiliriz.

Bahar yorgunluğuna etkisi olabilecek bir başka neden ise D vitamini eksikliğidir. D vitaminin en temel kaynağı güneş ışığıdır. Kışın kapalı ortamlarda bulunmamız ve azalan güneş ışığı D vitamini alımımızı engellemektedir. D vitamini eksikliğinde halsizlik, yorgunluğun yanında sırt ve eklem ağrıları görülebileceği unutulmamalıdır.

Canlanmak için hareket etmenin tam zamanı! Spor olarak açık havada yapılan hızlı tempolu bir yürüyüş, sabahları yapılacak 15 dakikalık egzersizler güne zinde başlamamızı sağlayacaktır.

Oluşan sıcaklık farkı sonucu yeterli sıvı alınmazsa halsizlik, kas krampları, bağırsak tembelliği ile kendini gösteren bahar yorgunluğu ile karşılaşabiliriz. Yenilenme sürecinde beslenme planımız kadar içeceklerimiz de önemli olduğundan bu planın içinde mutlaka her gün 2-2,5 lt su tüketilmelidir

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim