Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Bahar Meyveleri Çağla ve Erik Hakkında Bilmedikleriniz

Bahar Meyveleri Çağla ve Erik Hakkında Bilmedikleriniz
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

İlkbaharın sağlığa sağlık katan meyvelerinden olan erik ve çağla, enerji içeriklerinin düşük olmasıyla da kalplerimizi fethetmiştir. Çağla, badem ve kayısı çekirdeğinin çiğ halidir. En erken yenebilen meyvelerdendir ve yılda sadece 15-20 günlük bir süre içinde bulunabilir.

Diyet Yapanlar İçin Birebir

Sindirilebilir lif içeriği açısından zengin olduğundan, hem glisemik indeksi düşük meyvelerdir hem de kabızlık ve gaz problemleri yaşamanızı engeller. Yani bağırsaklardaki iyi bakterilerin oluşumunu artırarak probiyotik etki yaratır. Kötü kolestrol olarak bilinen LDL değerinin düşürülmesine yardımcıdır. İltihaplı rahatsızlıkları önlemeye yardımcıdır. Ayrıca yeşil eriğin demir eksikliğinin tedavi sürecine yardımcı etkisi vardır. Vücudun kan yapmasına yardımcı olur. Kırmızı kan hücrelerinin eksikliği ile ilgili hastalıklar erikteki zengin C vitamini ve demir içeriği nedeniyle engellenebilir. Magnezyum, kas kasılması ve özellikle kalp için önemli bir mineraldir. Yine bu meyveler, içerdiği yüksek magnezyum ile hem toplar ve atar damarları geliştirir hem de kanın oksijenlenme oranını artırarak metabolizmayı hızlandırır. Vücutta iltihabik reaksiyonlara neden olan C reaktif proteinin düzeyini düşürür.


Diş Etlerinizi Korur

C vitamini başta olmak üzere birçok vitamin ve mineral yönünden zengin olan bu meyvelerin C vitamin içeriğinin yüksek olması bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olur. Diş etlerinin güçlendirilmesine de yardımcı olan erik, diş sağlığının korunması için oldukça önemlidir. Çok az bilinen bir özelliği de vardır ki özellikle çağla, zeytinyağının da içerdiği tekli yağ asitlerini içerir. Kalp ve damar sağlığının korunmasında önemli rolü vardır.

Bu yeşil meyvelerde, neoklorojenik ve klorojenik asitler, göz dokularını besleyen ve makula zedelenmesini önlemeye yardımcı olan antioksidanlar bulunmaktadır. Mevsim geçişi meyveleri olması sayesinde ise gribal enfeksiyonlardan korunmanıza yardımcı olurlar.


 

Tuzlamayın!


Eriğin, 1 su bardağı kadarının 100 kcal’den az olması ve yaklaşık %80’inin su olması zayıflama programlarında daha sık yer almasını sağlar. Canınız abur cubur istediğinde erik tüketebilirsiniz. Yalnız unutulmaması gereken çok önemli bir nokta var ki, bu sağlıklı meyveleri tüketirken tuzlamamanız gerekir. Gereğinden fazla tuz kullanımının zararlarına karşı korunmak için bu lezzetli meyveleri tuzsuz olarak tüketmeliyiz.

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim