pix
Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Bahar Meyveleri Çağla ve Erik Hakkında Bilmedikleriniz

Bahar Meyveleri Çağla ve Erik Hakkında Bilmedikleriniz
Enerji içeriklerinin düşüklüğü nedeni ile de kalpleri fetheden erik ve çağla ilkbaharın sağlığa sağlık katan meyvelerinden olmasıyla çoğumuz tarafından sabırsızlıkla beklenen meyvelerden. Çağla, badem ve kayısı çekirdeğinin çiğ halidir. En erken yenebilen meyvelerdendir ve yılda sadece 15-20 günlük bir süre içinde bulunabilir.

Diyet Yapanlar İçin Birebir

Sindirilebilir lif içeriği açısından zengin olduğundan hem glisemik indeksi düşük meyvelerdir hem de kabızlık ve gaz problemleri yaşamanızın önüne geçer. Yani bağırsaklardaki iyi bakterilerin oluşumunu artırarak probiyotik etki yaratır. Kötü kolestrol olarak bilinen LDL değerinin düşürülmesine yardımcıdır. İltihaplı rahatsızlıkları önlemeye yardımcıdır. Yeşil eriğin demir eksikliğinin tedavi sürecine yardımcı etkisi vardır. Vücudun kan yapmasına yardımcı olur. Kırmızı kan hücrelerinin eksikliği ile ilgili hastalıklar erikteki zengin C vitamini ve demir içeriği nedeniyle engellenebilir. Magnezyum kas kasılması ve özellikle kalp için önemli bir mineraldir. Yine bu meyvelerin içerdiği yüksek magnezyum ile hem toplar ve atar damarları geliştirir hem de kanın oksijenlenme oranını artırarak metabolizmayı hızlandırır. Vücutta iltihabik reaksiyonlara neden olan C reaktif proteinin düzeyini düşürür.
Diş Etlerinizi Korur
Diş Etlerinizi Korur

C vitamini başta olmak üzere birçok vitamin ve mineral bakımından zengin bu meyvelerin C vitamin içeriğinin yüksek olması bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olacaktır. Diş etlerinin güçlendirilmesine de yardımcı olan erik diş sağlığının korunması için oldukça önemlidir. Çok az bilinen bir özelliği de vardır ki özellikle çağla zeytinyağının içerdiği tekli yağ asitlerini içerir. Kalp ve damar sağlığının korunmasında önemli rolü vardır.

Bu yeşillere neoklorojenik ve klorojenik asitler göz dokularını besleyen ve makula zedelenmesini önlemeye yardımcı olan antioksidanlar bulunmaktadır. Mevsim geçişi meyveleri olması sayesinde ise gribal enfeksiyonlardan korunmanıza yardımcı olacaklardır.

Tuzlamayın!
Tuzlamayın
1 su bardağı kadarının 100 kcal’den az olması ve yaklaşık %80’inin su olması zayıflama programlarında daha sık yer almasını sağlamaktadır. Canınız abur cubur istediğinde erik tüketebilirsiniz. Yalnız unutulmaması gereken çok önemli bir nokta var ki, bu sağlıklı meyveleri tüketirken tuzlanmamaları. Gereğinden fazla tuz kullanımının zararlarına karşı korunmak için bu lezzetli meyveleri tuzsuz olarak tüketmeliyiz.

Dyt. Mine BİLGE