pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 5 Altın Kural

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 5 Altın Kural
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Antioksidan İçeriği Yüksek Meyveler Tüketin

Antioksidan olarak da görev yapan bağışıklık sisteminin anahtar elemanları; A, C ve E vitaminlerinden zengin besinleri günlük beslenmelerinde bulundurmamızda fayda var. Antioksidan vitaminlerden zengin, havuç, brokoli, ıspanak, lahana, karnabahar, maydanoz gibi sebzelerin yanı sıra kış aylarında bolca bulunan nar, portakal, mandalina, elma, greyfurt, ananas gibi meyvelerin tüketimi önemlidir.

Probiyotiklere Yer Verin

Vücutları için faydalı mikroplar olan probiyotiklere beslenmelerinde yer verin. Probiyotikler, vücutta bağırsak bölgesinde bulunan, bağırsak çalışmasını düzenini sağlayan faydalı bakterilerdir. Posadan (sebze ve meyveler) fakir bir beslenme bağırsak mikroflorasını değiştirir ve hastalıklara karşı direnci düşürür. Probiyotik yoğurt, kefir gibi probiyotiklerden zengin ürünlerin kullanımının arttırması bağırsaklardan zararlı maddelerin geçişini önleyerek hastalıklardan koruyor.

D Vitamini

D vitamini bağışıklık sistemi açısından çok önemlidir. En önemli kaynağının güneş olduğu D vitamininin gereksinimlerimizi karşılamakta güçlük çekmekteyiz. Bu dönemde D vitamini kaynağımızı yiyecekler oluşturmalıdır. D vitamininin en zengin besin kaynağı balıktır. Özellikle somon, sardalya, ton balığı gibi yağlı balıklar ile balık yağları yüksek miktarda D vitamini ihtiva ederler. D vitamini bakımından zenginleştirilmiş süt de kış aylarında güneşle alamadığımız D vitamininin yerini doldurur. Eğer anne sütü veriyorsanız, hekiminizin önerdiği ölçüde D vitamini vermeyi unutmayın.

Yeterli ve Kaliteli Uyuyun

Güçlü bağışıklık sistemi için yeterli ve verimli uyku oldukça önemlidir. Düzensiz ve az uyku uyuyan çocukların vücut direnci zayıfladığı için hastalıklara yakalanması daha kolay olmaktadır.

Omega-3

Bağışıklık sistemini en çok güçlendiren besin öğelerinde biri de Omega-3’tür. Bağışıklık sistemi güçlendirici bir beslenme planı bol miktarda balık ve omega-3 yağ asitlerinden zengin diğer besinleri (ceviz, badem, fındık) içermelidir.

Kışı daha sağlıklı geçirmek istiyorsanız vücudunuzu kışa hazırlayın.

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim