Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir?

Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Bağışıklık sistemi vücudumuzun bizleri zararlı mikroorganizmalara karşı koruyan savunma sistemidir. Kışın soğuk günleri yaklaşırken bağışıklık sistemini güçlendirmek sağlığımız açısından oldukça önemli. Bu sistemi oluşturan savunma hücre ve moleküllerinin sağlıklı olarak işlevlerini yerine getirebilmesinin temelini ise dengeli beslenme ve egzersiz oluşturuyor. Gelin bağışıklık güçlendirici 5 altın kurala birlikte göz atalım:  

Bağışıklık sisteminin anahtar elemanları antioksidan olarak da görev yapan A, C ve E vitaminleri. Bu vitaminler yönünden zengin besinleri günlük beslenmemizde sıkça tüketmemizde fayda var. Antioksidan vitaminlerden zengin havuç, brokoli, ıspanak, lahana, karnabahar, maydanoz gibi sebzelerin yanı sıra kış aylarında bolca bulunan nar, portakal, mandalina, elma, greyfurt, ananas gibi meyveleri tüketmenizi öneririz.

Vücut için faydalı bakteri ve mikroplar olan probiyotiklere beslenmenizde yer verin. Probiyotikler vücutta bağırsak bölgesinde bulunan, bağırsak çalışmasının düzenini sağlayan faydalı organizmalardır. Liften fakir bir beslenme kısa sürede bağırsak mikroflorasını değiştirir ve hastalıklara karşı direnci düşürür. Yoğurt, kefir gibi probiyotikler açısından zengin ürünleri daha fazla kullanmanız, bağırsaklardan zararlı maddelerin geçişini önleyerek sizi hastalıklardan koruyacaktır.

D vitamini bağışıklık sistemi açısından çok önemlidir. D vitamininin en önemli kaynağı güneş olduğu için, özellikle kış aylarında gereksinimimizi karşılamakta güçlük çekebiliriz. İşte bu dönemde D vitamini kaynağımızı yiyecekler oluşturmalıdır. En zengin D vitamini kaynağı besinler ise balıklardır. Özellikle somon, sardalya, ton balığı gibi yağlı balıklar ile balık yağları yüksek miktarda D vitamini ihtiva ederler. D vitamini bakımından zenginleştirilmiş süt de kış aylarında güneşle alamadığımız D vitamininin yerini doldurabilir. Eğer anne sütü veriyorsanız, hekiminizin önerdiği ölçüde D vitamini kullanmayı da değerlendirmelisiniz.

Güçlü bir bağışıklık sistemi için düzenli, yeterli ve verimli uyku oldukça önemlidir. Düzensiz ve az uyku uyuyan kişilerin vücut dirençleri zayıflar ve hastalıklara yakalanmaları daha kolay olur.Bağışıklık sistemini en çok güçlendiren besin öğelerinde biri de omega 3’tür. En zengin omega 3 kaynağı besinler ise yine balıklardır. Bağışıklık sistemi güçlendirici bir beslenme planı bol miktarda balık ve omega-3 yağ asitlerinden zengin ceviz, badem, fındık gibi diğer besinleri içermelidir.

Daha çok kışın başımıza gelen bir diğer problem de yataktan kolay kolay çıkamamak. Bu problemin çözümü için uyku açan besinler konusuna da bir başka makalede değindik. 

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim