pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Bağırsaklarınızı Hızlı Çalıştırmanız İçin İpuçları

Bağırsaklarınızı Hızlı Çalıştırmanız İçin İpuçları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Kabızlık birçok nedeni olabilen bir rahatsızlıktır ve birçok hastalığında belirtileri arasındadır. Sağlıklı bireylerin günde bir kez ile haftada en az üç kez dışkılaması kalın bağırsağın işlevini sağlıklı bir biçimde sürdürmeye devam etmesi açısından önemlidir.

Kabızlığı Gidermek İçin Ne Yapmalı?
Kabızlığın en önemli nedeni yetersiz posa alımıdır. Bağırsaklarınızı çalıştırmak için günde 25-30gr posa almanız gerekmektedir. Kepeği ayrılmamış tahılları tercih ederek, salata porsiyonlarınızı artırarak, haftada 2 kez kurubaklagil tüketerek, kabuğu ile tüketilebilen meyveleri kabuğu ile birlikte yiyerek günlük almanız gereken lif oranını sağlamış olursunuz.

Bol Su Tüketin
Bağırsak hareketlerini kolaylaştırıcı etkisinden dolayı su tüketiminizi artırın. Güne 1 bardak su ile başlamanız, fiziksel aktivitenizin artması bağırsak hareketlerinizin artmasını sağlayacaktır. Günlük yapılan 30dk yürüyüş ve mekik hareketleri bağırsak hareketlerinizin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır.

Probiyotik Tüketiminizi Artırın
Sindirime ve bağırsak hareketlerine yardımcı olan yararlı bakteriler içeren probiyotikler ile zenginleştirilmiş yoğurt ve doğal probiyotik kaynağı kefir tüketebilirsiniz. Eczanelerde satılan saşe veya preparat formdaki probiyotikler de bağırsakların sağlıklı çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Günlük Tükettiğiniz Besinlerin Önemi Büyük
Magnezyumdan zengin besinler bağırsak hareketlerini hızlandırır, özellikle kereviz, ıspanak, taze fasulye, fındık, badem magnezyum içermektedirler. Günlük beslenme programınıza magnezyumdan zengin 1 adet maden suyu eklemenizde fayda var.

Dışkılama hissi olmasa bile her gün aynı saatte tuvalete gidip 10 ile 15 dakika oturmak dışkılama düzeni sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Yemekten sonra içilen anason çayı hazımsızlığı ve şişkinliği giderir, bağırsak dostu rezene ile karıştırarak demleyebilirsiniz.

Kabızlığın şiddetini azaltmak ve tekrarlanmasını önlemek için yaşam tarzınızı ve beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmenizde fayda var.

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim