pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Avokadonun Faydaları

Avokadonun Faydaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Damak tadımınızın pek de alışkın olmadığı meyvelerden biri olan avokadonun popülerliği günden güne artıyor. Avokado da diğer meyveler gibi enerji içeriğini karbonhidrattan değil yağlardan sağlıyor. Yüksek enerji içeren avokadodaki kalorinin %85’i yağdan geliyor. İçerdiği yağ oranının yoğun olmasına rağmen tekli doymamış yağ asiti içeriğinin fazla olması sayesinde sağlık için faydaları oldukça fazla. C, E ve B6 vitaminleri ile potasyum içermesinin yanısıra  diğer meyvelere göre çözünebilir lif oranı da daha yüksek. 

Avokado'nun Faydaları

  • Yapılan araştırmalar içerdiği glutatyon (fitokimyasallardan) sayesinde ağız ve gırtlak kanseri başta olmak üzere birçok kanser tipine karşı koruyucu olduğunu göstermekte.
  • Çözünebilir lif oranının yüksek olması sayesinde bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı oluyor. İçeriği faydalı yağlar ve lifler aynı zamanda uzun süre tok kalmayı da sağlıyor. 
  • Avokadonunun içerdiği triptofan uyku hormonu olarak da geçen melatoninin üretiminde kullanılıyor. Rahat ve derin uyuyamıyorsanız gün içerisinde avokado tüketmeniz faydalı olacaktır.
  • Avokadonun barındırdığı vitaminler antioksidan özellik göstererek erken yaşlanmaya neden olabilecek serbest radikalleri yok ediyor.
  • Seratonin hormonu sayesinde mutlu hissetmeye de katkıda bulunuyor. 
  • Göz sağlığı için gerekli olan lutein içeriği gözde oluşabilecek dejenerasyonu önlüyor. 
  • Zengin kaynaklı meyvelerden biri olarak bilinen muzun içerdiği potasyumdan daha yüksek oranda portasyum içeriyor. Bu sayede kan basıncının kontrolü ve düzenli kalp atımı ve sağlıklı bir sinir sistemi için önemli.

Avokadonun kolesterole etkisi

Avokadonun yoğun yağ içeriğinin çoğunluğu tekli doymamış yağ asitlerinden oluşmakta. Bu da kandaki kolesterol seviyesinin yükselmesini önlüyor. Avokado için kardiyovasküler hastalıklar için en iyi doğal ilaç diyebiliriz. İçerdiği bitkisel siteroller LDL olarak geçen kötü kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olurken HDL yani iyi kolesterolü yükselten tek bitkisel besin. Amerikan Kalp Derneği’nde yayınlanan çalışmaya göre; sağlıklı beslenmeye ek olarak günde bir avokado yemek, obez ve hafif şişman kişilerde kötü kolesterol seviyelerinin kontrol altına alınmasına yardımcı oluyor.

Faydası saymakla bitmeyen avokado ile yapabileceğiniz tariflere https://www.rafinera.com/blog/diyet-yemek-tarifleri  linkinden ulaşabilirsiniz. 

 

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim