Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Antioksidanlardan Zengin Besinler

Antioksidanlardan Zengin Besinler
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Artık hepimiz biliyoruz ki antioksidanlardan zengin besinler kalp hastalıklarının önüne geçerken, bir çok kanseri önlüyor ve yaşlanma etkilerini yavaşlatıyor. Peki bu kadar önemli olan antioksidan ne demektir ve nelerde bulunur? Vücudumuzda gerçekleşen bir grup kimyasal reaksiyon sonucu oluşan serbest radikaller dediğimiz, hücrelere zarar veren maddelerle savaşan maddelerdir. Stresli yaşam, hava kirliliği, zararlı besinler, sigara gibi birçok etkenin bedeninize vereceği zararları en aza indiren ve bazen yok eden bu savaşçılar besinlerin içerisinde yer alır. Gelin antioksidan özelliği yüksek olan bu besinlere birlikte göz atalım..

Kırmızı Üzüm;
İçerdiği resveratrol ve kersetin maddeleri kuvvetli birer antioksidanlardandır ve kalp sağlığını destekler. Ara öğünlerinizde kırmızı üzümü tercih edebilir, kalp ve damar sağlığınızı olumlu etkileyen resveratrolü besin destek ürünü olarak kullanabilirsiniz.


Soğan, Sarımsak;
Kokusu nedeni ile tüketmeyenlerin bu yazıdan sonra kararlarının değişebilir. Güçlü birer antioksidan olduklarından serbest radikallerin vücuttan uzaklaştırılmasında etkili rol oynarlar. Maryland Üniversitesi’ndeki çalışmalarsa soğanın içindeki ‘kuarsetin’ adlı maddenin arterlerde platelet birikimini önleyerek kalp krizi riskini azalttığını göstermiştir. Sarımsaktaki antihipertansif etkinin bileşimindeki germanyum ve selenyumdan ileri geldiği bildirilmektedir. Bir önemli etkileri de antikoagülan etkidir. Bileşimindeki ajoenin etkisiyle trombositlerin damar içinde pıhtılaşmasını engelleyen bu etki, atherosklerotik hastalıklar için önem taşır.

Ispanak;
Temel Reis’in neden bu kadar güçlü olduğu belli oldu. Ispanağın içeriğinde bulunan lüteinin güçlü bir antioksidandır. Göz hastalıkları üzerine etkisi iyi bilinen lütein kalp hastalıklarını engellemeyede yardımcıdır. Yine diğer koyu yeşil yapraklı sebzelerde yoğun antioksidan içeriğe sahiptir, öğünlerinizden birisini sebze olarak tüketmeyi ihmal etmeyin.


Sarı ve turuncu sebzeler;
Havuç, kayısı, şeftali, armut, patates gibi sebze ve meyveler içerdikleri karetoneidler sayesinde doğal renklerini alırlar. Kalp sağlığı açısındanda önemli olan karetoneidler ile ilgili yapılan bir çalışmada yüksek kolesterole sahip erkeklerde karotenoidlerden zengin sebze tüketimi kalp krizine yakalanma ve ölüm riskini % 36 azaltmaktadır.

Tam taneli tahıllar;
Yüksek antioksidan içeriği sayesinde kolesterol seviyesini düşürüyor, damar sertliği riskini azaltıyor. Daha kaliteli ve daha sağlıklı bir yaşam için alışkanlıklarını tam taneli tahıllara sofranızda yer açın.

Antioksidan bakımından zengin olan sarımsak ve soğanla hazırlanan Kuşkonmaz Çorbasını siz de evinizde deneyebilirsiniz :)


Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim