Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Antioksidan nedir? Antioksidan Beslenme Önerileri

Antioksidan nedir? Antioksidan Beslenme Önerileri
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Vücudumuzdaki kimyasal süreçler oksijenin de etkisi ile hücrelerimizde oksidasyon yaratırlar. Oksidasyonla ortaya çıkan serbest radikaller vücudumuzdaki diğer bileşenlerle reaksiyona girerler. Bu reaksiyonlar DNA’mız da dahil olmak üzere hücrelerimizin içindeki hayati moleküllere ileri düzeyde zarar verebilirler. Bu zararın boyutuna göre hücrelerimiz arızalanabilir veya ölebilir.

Serbest radikallerle etkileşerek oksidasyonun etkilerini azaltan, onları vücudumuzdan uzaklaştıran, hücre içindeki moleküllerde oluşabilecek hasarları önleyip onaran çeşitli moleküllere antioksidan adı verilir. Özetle antioksidanlar insan sağlığını tehdit eden serbest radikallerin neden olabileceği tüm rahatsızlıklara karşı vücudumuzu korurlar.

Antioksidanlar vücudumuza gıda yolu ile girerler. Antioksidan zengini beslenme ise başta kalp ve şeker hastalıkları, makula dejenerasyonu, kanser ve bulaşıcı özellikteki hastalıklardan korunmak için son derece önemlidir.

Antioksidanlar hemen hemen tüm bitki ve hayvan kökenli gıdalarda bulunurlar. Meyve ve sebzeler ise en zengin kaynaklardır. Meyveler arasında karpuz, çilek, üzüm, kayısı, elma, kivi ve narenciyeler ön plana çıkar. Koyu renkli ve kırmızı tonlarındaki meyvelerin antioksidan içerikleri daha çeşitli ve zengin olur.

Sebzeler arasında da özellikle koyu renk yapraklı yeşil sebzeler antioksidan deposudur. Bunların arasında kara lahana, ıspanak, pazı, marul gibi sebzeler ön plana çıkarlar. Tam tahıllar, mısır, baharatı yapılan bitkiler, kahve ve yeşil çay da bol antioksidan içeren bitki kaynaklı besinlerdendir.

Et ürünleri veya balıkların antioksidan içeriği ise meyve ve sebzelere kıyasla daha azdır. Eti kırmızıya çalan balıklarla, yağlı açık deniz balıkları nispeten daha yüksek antioksidan içeriğine sahiplerdir. Et ve süt ürünleri de antioksidan içerirler. Detaylar için antioksidanlar zengini besinler hakkındaki yazımıza mutlaka göz atın!

Antioksidanlar suda ve yağda çözünenler olarak iki gruba ayrılır. Suda çözülen antioksidanlar faydalarını hücre içi ve dışındaki sıvılarda gerçekleştirirken, yağda çözünenler öncelikle hücre membranlarında etkindir.

Likopen, betakaroten, C, A ve E vitaminleri  antioksidanlarını tüketmenin vücuda yararı büyüktür. Suda çözünen antioksidanlardan C vitamini ve yağda çözünen antioksidanlardan E vitamini vücudumuz için en faydalı antioksidanlardir. Flavonoidler de aynı şekilde vücutta bu işlevi görür.

Doğru ve yeterli miktarda antioksidan aldığınızdan emin olmanın en iyi yolu, bol miktarda sağlıklı meyve sebze içeren sağlıklı beslenme şeklini benimsemektir. Rafinera’nın yeni serisi Rafinera Juice ürünlerine bir göz atmaya ne dersiniz?

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim